Chanuka, święto świateł

To ośmiodniowe święto upamiętnia cud, który miał zdarzyć się w starożytnej Judei w II w. p.n.e. W tych dniach Żydzi palą świece, ucztują i spędzają czas z rodziną oraz przyjaciółmi.

2013-11-27, 18:54

Chanuka, święto świateł
. Foto: flickr/ Paul Jacobson

Posłuchaj

27.11.13 Zofia Borysiewicz o obchodach Chanuki, święta świateł.
+
Dodaj do playlisty

Gdy Żydowskim powstańcom – Machabeuszom udało się odbić Świątynię  Jerozolimską z rąk okupującej kraj armii syryjskiej postanowili zapalić menorę, czyli świecznik. Znaleźli małe naczynko z oliwą, która powinna wystarczyć jedynie na jeden dzień, jednak ku ich zaskoczeniu, menora paliła się aż przez osiem dni. Właśnie dlatego najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł.

- Pierwszego dnia po zmroku zapala się pierwszą świeczkę, drugiego dwie, trzeciego trzy i tak dalej, aż zapali się wszystkie osiem. Każdy może zapalać swoją własną chanukiję, albo można zapalić jedną wspólną wokół której gromadzi się cała rodzina i razem spędza czas. To są święta rodzinne i to jest najważniejsze – podkreślała Zofia Borysiewicz z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podczas Chanuki Żydzi spożywają wiele tradycyjnych, tłustych potraw. Na stołach królują pączki, placki ziemniaczane i inne smażone potrawy. To szczególnie radosny czas szczególnie dla dzieci.

- Tak jak chrześcijanie dostają prezenty z okazji Bożego Narodzenia, tak dzieci żydowskie dostają prezenty z okazji Chanuki. Czasami nawet otrzymują jeden drobiazg każdego dnia – powiedziała Zofia Borysiewicz, Gość PR24.

REKLAMA

Z okazji Chanuki Muzeum Żydów Polskich przygotowało między innymi rodzinne warsztaty robienia lampek i witraży połączone z poczęstunkiem. Z kolei w środę, czyli ostatni wieczór święta, odbędzie się bal chanukowy.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej