more_horiz

Trwają prace na prawem pozwalającym skuteczniej walczyć z oszustami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 14:53
Od lat nie cichną doniesienia o pladze oszustw, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Niczego nieświadomi konsumenci zapraszani są na pozornie niezobowiązujące pokazy handlowe, a następnie przekonywani do zakupu zbędnych przedmiotów i usług. - Niemal wszystkie te pokazy związane są z potrzebą wzięcia kredytu. Wystosowaliśmy apel do banków, aby starały się nie uczestniczyć w tego typu praktykach - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Audio
  • 02.09.2018 Sztuka Słuchania. Gość: Marek Niechciał, prezes UOKiK
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Rząd pracuje nad takimi zmianami prawa, które pomogą przerwać proceder naciągania starszych ludzi na niepotrzebne zakupy, narażające ich na dodatkowe, często niemałe wydatki. Uporczywe nękanie telefonami starszych osób i proponowanie im zakupu konkretnych przedmiotów lub usług, zapraszanie starszych osób na spotkania, gdzie proponuje im się zakup drogich i zbędnych produktów, tzw. "autokary zakupowe", czyli wycieczki połączone z namawianiem do zakupów - to to tylko kilka ze sposobów wykorzystywanych przez oszustów . Rząd chce wyposażyć głównie UOKiK w uprawnienia, aby tropić nieuczciwe praktyki handlowe. 

- Problem został zauważony, po burzy mózgów zdecydowaliśmy m.in., że tego typu spotkania muszą być zarejestrwane w Inspekcji Handlowej. W razie braku rejestracji to z zakupów tam dokonanych można byłoby się łatwo wycofać. Dziś jest to 14 dni od momentu zakupu, ale wielu ludzi z tej możliwości nie korzysta - podkreślił Marek Niechciał. - Od wiosny prowadzimy dużą akcję ostrzegającą seniorów przed chodzeniem na tego typu pokazu. Odbywała się też w sanatoriach, gdzie też dochodzi do tego typu pokazów i nie brakuje sytuacji,że sanatorium trwa trzy tygodnie i okazuje się, że ktoś nie skorzystał z możliwości zwrotu towaru, bo to dopiero rodzina wpływa na uświadomienie konsumenta - powiedział.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/rr

_____________________ 

Data emisji: 02.09.2018

Godzina emisji: 09:35

Zobacz także

Zobacz także