Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII na antenach Polskiego Radia

W związku z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia, wszystkie anteny Polskiego Radia zapraszają słuchaczy na specjalne audycje oraz relacje z uroczystości w Watykanie.

2014-04-25, 09:00

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII na antenach Polskiego Radia
. Foto: Paweł Jakubicki
/Z okazji kanonizacji Radiowa Jedynka wysłała do Rzymu wóz transmisyjny oraz uruchomiła studio w auli Pawła VI w Watykanie, z którego prowadzi transmisje na żywo. Wojciech Cegielski i Mariusz Pleśniewski rozpoczęli pracę w Rzymie już 23 kwietnia. Codziennie aż do soboty, 26 kwietnia, m.in. w audycjach „Sygnały dnia” (6.00-9.00), „Z kraju i ze świata” (12.20-12.45) i „Polska i świat” (22.05-22.35) planowane są wejścia reporterskie oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi (wśród nich m.in. postulator ks. prałat Sławomir Oder, ks. Adam Boniecki, były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Walls, papieski krawiec Raniero Mancinelli). W niedzielę 27 kwietnia, Radiowa Jedynka przeprowadzi (w godzinach 9.30-12.20) transmisję mszy kanonizacyjnej z Placu św. Piotra. Uroczystości te zostaną podsumowane dzień później w porannych „Sygnałach Dnia” (6.00-9.00).
/Wiadomości z Rzymu w Dwójce podawane są na bieżąco w serwisach informacyjnych. Ponadto w tygodniu poprzedzającym uroczystości kanonizacyjne, od wtorku do piątku o godz. 11.45, w cyklu „Zapiski ze współczesności” Hanna Maria Giza przedstawia wspomnienia przyjaciół i współpracowników Jana Pawła II z czasów jego krakowskiej posługi. 26 kwietnia o godz. 16.00 Dwójka zaprezentuje audycję „Zakochany w Chrystusie” o drodze do świętości Karola Wojtyły. W dniu kanonizacji, 27 kwietnia o godz. 8.00, Redakcja Audycji Religijnych przedstawi audycję Krzysztofa Górskiego o Ekumenicznych Spotkaniach Jana Pawła II z rodakami. Natomiast o godz. 14.00 dziennikarze zadadzą słuchaczom pytania dotyczące twórczości literackiej Karola Wojtyły. Natomiast o godz. 16.00 Bartosz Panek i Kuba Borysiak zapraszają na specjalne wydanie audycji „Słuchaj świata” pt. „Podróże Jana Pawła II”. Autorzy przedstawią muzykę z miejsc, które stały się celem pielgrzymek papieża. 21 kwietnia o godz. 16.00 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbył się koncert promujący dwupłytowe wydawnictwo „Próg nadziei – w hołdzie Janowi Pawłowi II” nagrane przez Chór Polskiego Radia. Radiowa Dwójka przeprowadzi retransmisję koncertu 27 kwietnia o godz. 10.00.

/Od 23 kwietnia dziennikarze Trójki (Marcin Gutowski, Marcin Pośpiech) informują o przygotowaniach do kanonizacji i atmosferze panującej w Rzymie. Codziennie, do 27 kwietnia włącznie, Trójka emituje rozmowy na żywo z gośćmi na temat Jana Pawła II i Jana XXIII. Ponadto zaprezentowane zostaną przygotowane wcześniej rozmowy poświęcone kanonizacji (np. z postulatorem ks. prałatem Sławomirem Oderem). W niedzielę 27 kwietnia, przed mszą kanonizacyjną, planowanych jest około 6 wejść na żywo w specjalnym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (7.00-10.00) oraz rozmowy z profesorem Alberto Mellonim i kardynałem Josefem Tomko. W poniedziałek, 28 kwietnia, tematem porannej audycji „Zapraszamy do Trójki” (6.00-9.00) będzie „Watykan i Rzym dzień po”, a refleksje po kanonizacji zaprezentowane zostaną tego samego dnia w popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (16.00-19.00).

prsa:repo

/Czwórka wysłała do Rzymu specjalną korespondentkę Katarzynę Kornet, która do 27 kwietnia relacjonuje wydarzenia związane z kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II. Dziennikarka odwiedzi Dom Polski z imponującą kolekcją pamiątek po Papieżu Polaku, kibicować będzie zawodnikom na rzymskim turnieju piłki nożnej o Puchar Jana Pawła II, spotka się z Magdaleną Wolińską-Riedi – jedyną Polką posiadającą obywatelstwo watykańskie, która zdradzi sekrety życia za murami Watykanu. Katarzyna Kornet zajrzy też za kulisy Radia Watykańskiego i do radiowego studia im. Karola Wojtyły oraz porozmawia z pielgrzymami przybywającymi do Rzymu z całego świata. Wybitni przedstawiciele duchowieństwa opowiedzą o podobieństwach w nauczaniu Jana XXIII i Jana Pawła II. Nie zabraknie również rozmów z młodymi pielgrzymami (niedziela, 27 kwietnia, godz. 8.10). Więcej aktualności z Rzymu i Watykanu na antenie Czwórki codziennie w tygodniu poprzedzającym kanonizację w serwisach informacyjnych, w „Poranku OnLine”, „Stacji Kultura”, „Czwórce do czwartej”, „Czwartym Wymiarze”, „Na 4 ręce” oraz w niedzielę 27 kwietnia w audycjach „Bed and Breakfast”, „Hyde Park”, „Kontrkultura”, „Konturówka”, „Ściąga z Popkultury”.

/W związku z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII Polskie Radio 24 przygotowało specjalny program w całości poświęcony dwóm nowym świętym Kościoła katolickiego. W niedzielę, 27 kwietnia, od godz. 8.00 do 24.00 można będzie usłyszeć m.in. rozmowę z kardynałem Kazimierzem Nyczem i relacje z Watykanu specjalnych wysłanników Polskiego Radia. Z kolei korespondenci w Waszyngtonie, Moskwie, Berlinie, Brukseli, Kijowie, Jerozolimie, Pradze, Lizbonie i Meksyku opowiedzą o tym, jak w innych państwach relacjonowano i komentowano kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. W specjalnym programie Polskiego Radia 24 słuchacze znajdą też rozmowy z bliskimi współpracownikami Jana Pawła II: kardynałem Jozefem Tomko – byłym prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, arcybiskupem Piero Marinim – byłym Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych, Arturo Marim – papieskim fotografem, Marią Pia Papettą, która wykonywała najcenniejsze różańce dla Jana Pawła II, Frederico Lombardim – dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Raniero Mancinellim – krawcem Ojca Świętego i ks. Prałatem Stanisławem Oderem – postulatorem w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II.

/Dla wszystkich, którzy będą chcieli śledzić przebieg wydarzeń w Watykanie, Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis związany z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Witryna kanonizacja.polskieradio.pl przedstawia zarówno szczególny portret nowych świętych – drogę na Stolicę Piotrową, czas pontyfikatu, nauczanie – jak i na bieżąco relacjonuje to, co w związku z kanonizacją dzieje się w Polsce i na świecie. Dźwiękom z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej RWE towarzyszą nowe nagrania, również filmowe, liczne galerie zdjęć i teksty. Wśród wielu materiałów znajdziemy specjalne wywiady, jakie przeprowadził o. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. O Janie XXIII i Janie Pawle II mówią nie tylko znawcy, lecz także ci, którzy znali papieży osobiście.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej