Najważniejsze wydarzenia tygodnia z kraju i ze świata komentuje dr Jacek Oleksiejuk
Afera taśmowa w Platformie Obywatelskiej, wojna domowa w Iraku, przeszukanie redakcji „Wprost”. To główne tematy minionego tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentował politolog dr Jacek Oleksiejuk.
2014-06-22, 17:42
Posłuchaj
Wydarzenia ubiegłego tygodnia w Polsce zostały zdominowane przez wybuch tzw. afery taśmowej. Tygodnik „Wprost” opublikował nagrania, na których zarejestrowano m.in. prywatną rozmowę szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką.
– Istnieje prawdopodobieństwo, że mamy tu do czynienia z akcją, która być może jest sterowana i dogłębnie przemyślana. Nie wiemy jeszcze jednak przez kogo. Trzeba zwrócić uwagę, że w polskim życiu politycznym co jakiś czas pojawia się problem taśm. Profesor Brzeziński przyznał, że nasze życie prywatne staje się coraz bardziej życiem publicznym, co oznacza, że jeśli ktoś naprawdę zechce, to bez problemu dotrze do naszych prywatnych rozmów – powiedział na antenie PR24 dr Jacek Oleksiejuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Irak wrze
Dążenie do ustanowienia enklawy przez sunnickich dżihadystów spowodowało, że w Iraku ponownie zawrzało. We wtorek rebelianci zbliżyli się do stolicy państwa – Bagdadu. W nieodległym mieście Bakuba doszło do walk dzihadystów z siłami rządowymi. Sunnici w ostatnich dniach zdobyli też kilka miast na północy kraju. Eksperci ostrzegają, że Irakowi grozi rozpad.
– To co się teraz dzieje w Iraku, jest następstwem tego, że próbowano zaszczepić wzorce demokracji w kraju, który nigdy nie miał z nią do czynienia. W ustroju, kulturze i obyczajowości Iraku wpisane są zasady, o których w demokracji nikt nigdy nie słyszał, a trzeba ich bezsprzecznie przestrzegać. Dodać też należy, że do głosu zaczynają coraz bardziej dochodzić fanatyczne ugrupowania, chcące realizować swoje cele – podkreślił Gość PR24.
REKLAMA
Nalot na „Wprost”
Prokuratura i ABW dokonały przeszukania redakcji tygodnika „Wprost”, który opublikował nagrania związane z tzw. aferą taśmową. Od dziennikarzy domagano się wydania materiałów z podsłuchów polityków. W czasie wykonywania czynności doszło do przepychanek pomiędzy funkcjonariuszami a dziennikarzami oraz do oskarżeń dotyczących łamania wolności słowa.
– Media mają pewną swobodę w swojej działalnosci, ale pod warunkiem, że w sposób ewidentny nie łamią prawa. W przypadku nagrań „Wprost” mamy duże wątpliwości ponieważ nie wiadomo do końca, na jakich zasadach i kto nagrywał rozmowy. Z drugiej strony ciężko powiedzieć, jakie działania przedsięwziąć, by kontrolować te praktyki – przyznał dr Jacek Oleksiejuk.
PR24/Damian Bielecki
REKLAMA