20 lat Polski w NATO. Jarosław Guzy: mamy parasol ochronny
- Polska staje się coraz bardziej realnym elementem strategicznej układanki NATO - ocenił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy. Ekspert ds. międzynarodowych w przededniu 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego mówił o roli Warszawy w NATO, a także o tym, co daje nam uczestnictwo w Sojuszu.
2019-03-04, 14:35
Posłuchaj
Jak wskazywał na naszej antenie Jarosław Guzy, "rozszerzenie NATO w 1999 roku było zasadniczą zmianą z punktu widzenia Sojuszu". Gość PR24 zaznaczył jednak, że przystąpienie Polski do Sojuszu na początku nie dawało nam pełnych gwarancji bezpieczeństwa. - W 1999 roku gwarancje były bez pokrycia, to były gwarancje czysto polityczne. Jeszcze po 1999 roku Rosja uważała takie kraje jak Polska za "bliską zagranicę", czyli strefę swoich wpływów (...) - tłumaczył ekspert. Przypomniał też, że wówczas, choć nie była możliwa wojskowa agresja Rosji, to Moskwa w inny sposób dbała o swoje interesy, m.in. wykorzystując "broń gazową" poprzez odcinanie dostaw surowca energetycznego nad Wisłę.
Zdaniem Jarosława Guzego, dziś "państwa zachodnioeuropejskie,to słaby punkt NATO". - To wynika jednoznacznie z tego, co działo się po 1989 roku. Wówczas niektórym wydawało się, że to koniec historii, a Europa jest kontynentem bezpiecznym - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. - Zagrożenia jednak były i są cały czas. Tego nie dostrzegano - dodawał komentator. W opinii Guzego, to przyczyniło się do obniżenia wydatków państw Europy Zachodniej na obronność. Inaczej sytuacja przedstawiała się w kontekście Stanów Zjednoczonych. - USA jako globalne mocarstwo ingerowały w różne konflikty na świecie. W ten sposób Waszyngton cały czas pozostawał w stanie gotowości, a Europa uśpienia - mówił ekspert.
Gość PR24 ocenił również - porównując sytuację, w jakiej byliśmy w 1999 roku, z obecną - że "gwarancje polityczne, zawarte w traktacie, przekształciły się w gwarancje realne". W tym kontekście Jarosław Guzy wskazywał na wzmacnianie wschodniej flanki NATO poprzez obecność sił Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich, a także rozbudowę infrastruktury wojskowej na terenie państw, które niegdyś pozostawały w strefie wpływów Moskwy.
Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku, kiedy to w mieście Independence, w amerykańskim stanie Missouri, ówczesny minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie stroną traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
W ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotyka się w Żaganiu (woj. lubuskie) z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz stacjonującej w naszym kraju amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT). Prezydentowi towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Więcej w rozmowie z Jarosławem Guzym.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/PAP/zz
REKLAMA
---------------------------------------
Data emisji: 4.03.19
Godzina emisji: 12.48
REKLAMA