more_horiz

"Rodzina" - Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 21:00
W rodzinie pana Stefana od wielu lat łączą się tradycje polskie i żydowskie. Jego matka była Żydówką, ojciec Polakiem. O historii rodziny dowiedział się dosyć późno. Dzieciom przekazał ją znacznie wcześniej. Co dla każdego z nich znaczyło odkrywanie własnych korzeni?
Audio
Kamień ku czci otwockich Żydów wymordowanych przez hitlerowców w sierpniu 1942 roku
Kamień ku czci otwockich Żydów wymordowanych przez hitlerowców w sierpniu 1942 rokuFoto: Happa/Wikimedia Commons, lic. CC BY 3.0

Matka pana Stefana była Żydówką. Ojciec - socjalistą z przekonania. Swoją przyszłą żonę odprowadzał na zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, broniąc jej przed atakami ze strony ówczesnych polskich nacjonalistów. Obie rodziny się ich wyrzekły – ortodoksyjna rodzina Mali miała jej za złe, że związała się z gojem, rodzina jej męża nie chciała słyszeć, że do rodziny wchodzi Żydówka.

W czasie wojny para uciekła do Związku Radzieckiego. Tylko dzięki temu Mala przeżyła Holokaust. Cała jej rodzina z Otwocka zginęła w Treblince.

Mala nie opowiadała dzieciom o tym, co wydarzyło się w ich rodzinie. Kolejne pokolenia musiały się z tym zmierzyć po swojemu.

_____________________

Reportaż w Polskim Radiu 24

Data emisji: 28.10.2016

Godzina emisji: 21.34


Zobacz także

Zobacz także