more_horiz

"W słońcu Zbyszka". Reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 21:11
22 maja minęła druga rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego, muzyka, piosenkarza i kompozytora, który stworzył i wyśpiewał dziesiątki ponadczasowych hitów.
Audio
  • 16.06.19 Studio reportażu i dokumentu: "W słońcu Zbyszka"
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie, w rodzinie uzdolnionej muzycznie, sam przygodę z muzyką rozpoczął w wieku pięciu lat. Był instrumentalistą, kompozytorem, aranżerem. Mówił o sobie, że jest „śpiewającym muzykiem”. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX w. Laureat wielu konkursów i festiwali. Znany z niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy” czy „Pszczółka Maja”. Stały się one hitami, które na stałe weszły do historii polskiej piosenki.

Należał do najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny, nie tylko z powodu głosu, ale także dzięki charakterystycznej fryzurze. Odznaczony został Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniono go też „Labor Omnia Vincit”, nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki "W słońcu Zbyszka". W nagraniu audycji również rozmowa przyjacielem Zbigniewa Wodeckiego – Włodzimierzem Patorskim.

Data emisji: 16.06

Godzina emisji: 20.06

PR24

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Wodecki piosenka pr24

Zobacz także

Zobacz także