more_horiz

"Żeby to uporządkować". Radiowy portret Anny Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 21:11
Jej "Portrety słowem malowane", przedstawiające aktorów i ludzi teatru, nieprzerwanie, od czterdziestu z górą lat na antenie Polskiego Radia zaskakiwały mądrością, prostotą spojrzenia, trafnością sądów i artystyczną prawdą.
Audio
  • 14.07.19 "Żeby to uporządkować" - reportaż Wojciecha Markiewicza
Anna Retmaniak
Anna RetmaniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W międzyczasie tworzyła również autorskie programy: "Scena i ekran", "Spoza widowni", oraz bardzo pomysłowe i wzbogacające "Zderzenia". Z uznaniem mówili o niej Gustaw Holoubek, Kazimierz Dejmek, Zygmunt Hübner, Aleksander Bardini. Wszyscy doceniali u niej ciekawość ludzi i umiejętność stwarzania nastroju radiowych spotkań i rozmów.

Życie piękne i bogate w zdarzenia dla Pani Anny ma w sobie "zapomniany smak truskawek". To dzięki sile tradycji, miłości najbliższych: matki, męża i syna. Opublikowana przed laty jej książka o tym samym, metaforycznym tytule dotyka spraw ważnych, nie tylko dla samej autorki.

anna_retmaniak1200.jpg
Zmarła Anna Retmaniak, wybitna dziennikarka Polskiego Radia

Jej niezwykła kultura bycia, wyjątkowo ciepły, pięknie brzmiący głos oraz zaproszeni goście – legendy polskiego teatru składają się na kolejny, w 85-cio letniej historii Polskiego Radia,  interesujący rozdział "mówionej historii". "Źycie jest jak wzorzysty kobierzec: żeby w pełni oszacować jego desenie i wartość, trzeba rozwinąć go do końca"- mówi pani Anna.    

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Żeby to uporządkować" Wojciecha Markiewicza oraz rozmowy z jego autorem.

Audycję przygotował Jakub Tarka.

____________________ 

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 20:06

Zobacz także

Zobacz także