more_horiz

Reportaż "Tu generał Rozwadowski. Podaję sytuację"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 18:42
Studio reportażu i dokumentu Polskiego Radia przedstawia reportaż "Tu generał Rozwadowski. Podaję sytuację". Utwór traktuje m.in. o znaczeniu łaczności w wojnie 1920 roku. 
Audio
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą WarszawskąFoto: Centralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna

We wstępie do tego niezwykłego zapisu polskiej sztuki wojennej, córka Marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska napisała: „Przez lekturę tych dokumentów, a szczególnie rozmów juzowych, przypominam sobie twarze i głosy znajomych mi dobrze oficerów. Wszyscy już odeszli do legendy, do historii, po prostu w przeszłość..”

W reportażu autorka podejmuje m.in. temat znaczenia łączność w Bitwie Warszawskiej. Telegraf. Rozmowy juzowe. - Niewielu dziś uświadamia sobie, jak ogromną rolę odegrało to w operacjach wojennych 20 roku. Na całym obszarze operacyjnym między Grudziądzem a Zamościem szły rozkazy ze sztabu naczelnego wodza do dowódców armii. Szły meldunki i raporty od pułków i dywizji. Naczelny wódz Józef Piłsudski, gen. Tadeusz Rozwadowski, Józef Heller, Edward Śmigły Rydz i Władysław Sikorski kontynuowali zwycięską ofensywę z nad Wkry i Wieprza w oparciu o łączność telegraficzną. Trudno przecenić jej znaczenie w Bitwie Warszawskiej, także z perspektywy już wielu lat.

W reportażu wykorzystano wypowiedzi Grzegorza Nowika, historyka, szef Wojskowego Biura Badań Historycznych, autora głośnego opracowania: „Zanim rozpracowano enigmę”.

Autorka reportazu: Alicja Grembowicz 

Audycję prowadziła Małgorzata Kownacka.

----------------------------

Polskie Radio 24/tb

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 18:06


Zobacz także

Zobacz także