more_horiz

"Powrót". Reportaż Grażyny Wielowieyskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 13:59
Pani Krystyna podczas II wojny światowej trafiły do polskiego Obozu Uchodźców Syberyjskich w Tengeru w Tanzanii. Spędziła tam 6 lat. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Po ponad 50 latach za namową syna, powróciła do Tengeru, miejsca w którym przeżyła swoje najszczęśliwsze lata. 
Wioska w Tanzanii
Wioska w TanzaniiFoto: Gideon Ikigai/ Shutterstock

Po tym spotkaniu z dzieciństwem postanowiła założyć ośrodek pobytowo-edukacyjny dla dzieci i więźniarek z zakładu karnego w Arushy w Tanzanii. Jest założycielką Fundacji St. Gabriel Home z Shiefild, która zdobywa środki na jego utrzymanie.

Malczewski_Na_etapie_663.jpg
Polscy zesłańcy na Syberii

- Domu rodzinnego nie pamiętam, zostałam wywieziona jak miałam 3 lata, w 1940 roku. Urodziłam się na pograniczu Polski z Rosją w małym miasteczku Dawidgródek, ale zostałam wywieziona z Pińska, z mamusią i trojgiem rodzeństwa (...) Wtedy wywieziono 220 tys. Polaków z Ziem Wschodnich, wywieziono nas do Archangielska - rozpoczyna swoje wspomnienia pani Krystyna, bohaterka "Powrotu".

Czytaj także: 

W reportażu wykorzystano fragmenty nagrań afrykańskich śpiewów oraz fragment archiwalnego nagrania przemówienia generała Władysława Andersa do Polaków w Kazachstanie.

Posłuchaj
29:30 powrót___403_09_ii_tr_0-0_113408351a3163b6[00].mp3 "Powrót" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej (SRiD)

Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Powrót" autorstwa Grażyny Wielkowieyskiej

***

Reportaż: "Powrót"

Autor: Grażyna Wielowieyska

Data emisji: 5.04.2021

Godzina emisji: 13.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także