Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS
Nowe rozwiązania cyfrowe pozwalające na uzyskanie wszystkich informacji dotyczących historii ubezpieczeniowej, pozyskanie tą drogą potrzebnych zaświadczeń, ale też tania i sprawna wypłata 300+, czy przeliczenia emerytur w związku z nowymi tablicami życia, to podjęte w ostatnim czasie inicjatywy ZUS - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
2021-09-06, 18:00
Od sierpnia przedsiębiorcy, ubezpieczeni, ale też świadczeniobiorcy mogą tworzyć na platformie usługę elektronicznych ZUS potwierdzenie swoich danych które mają w różnych rejestrach ZUS.
Dane z ZUS można wygenerować samemu
- Wygenerowanie takiego dokumentu nie wymaga już podpisu pracownika zakładu. Można go sprawnie przekazać do instytucji, która oczekuje od nas takiego dokumentu jak bank, sąd czy urzędy - powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Podała, że przykładem może tu być wniosek o dodatek mieszkaniowy czy jakikolwiek zasiłek.
Powiązany Artykuł
Prezes ZUS: problem "emerytur czerwcowych" jest już rozwiązany
Bardzo często też obywatele wchodzą w kontakty z bankami, gdzie potrzebna jest informacja o wysokości świadczenia. Kluczową nowością jest zaś to, że dokument jest potwierdzony kwalifikowaną pieczęcią ZUS.
REKLAMA
W opinii prof. Uścińskiej, z nowego rozwiązania powinni bez problemu korzystać również seniorzy, z których coraz więcej posługuje się komputerem i Internetem bez problemu. Pozostali zaś mogą skorzystać z pomocy młodszych pokoleń, które też dokument na miejscu wydrukują, aby senior mógł go dostarczyć w wersji papierowej.
Posłuchaj
Program "Dobry Start" - wypłacono już 1 mld zł
Prezes ZUS poinformowała również o przebiegu składania wniosków w sprawie świadczenia 300+, które obecnie przyjmuje i wypłaca Zakład.
Jak podała, wnioski złożyło już w ciągu 2 miesięcy ponad 80 proc. uprawnionych, a ZUS rozpatrzył prawie 93 proc. z nich.
REKLAMA
- 96 proc. wniosków zostało złożonych elektronicznie, co zakłada nowa zasada, jak i przekazywanie pieniędzy z programu Dobry Start, 300+ wyłącznie na konto bankowe.
Wpłaciliśmy już ponad miliard złotych z tego tytułu – informowała prof. Uścińska.
Powiązany Artykuł
Do rodziców trafił już ponad miliard złotych. Jak skorzystać z programu "Dobry start"?
Dodała, że ok. 4 proc. wnioskodawców uzyskało też pomoc pracowników ZUS w założeniu profilu internetowego, aby mogli złożyć wniosek przez Internet. Będą mogli z niego korzystać w przyszłości także do innych celów.
Prezes ZUS zaznaczyła też, że przeniesienie świadczenia 300+ do ZUS oznacza ogromną oszczędność. Obsługa jednego wniosku obecnie to tylko 30 gr podczas gdy wcześniej było to 10 zł.
REKLAMA
Uwaga - nowe tablice życia
Kolejnym poruszonym w Rządach Pieniądza tematem były przeliczenia świadczeń w związku z nowymi tablicami życia ogłoszonymi przez ZUS. Wynika z nich, że długość życia Polaków uległa w 2020 r. skróceniu, a to oznacza wyższe emerytury. Jednak nie wszyscy mogą żądać ich przeliczenia.
- Aktualne tablice mogą by wykorzystane dla ubezpieczonych, którzy osiągnęli wiek emerytalny od kwietnia do marca albo po raz pierwszy złożą wniosek o emeryturę, mimo że wiek emerytalny uzyskały wcześniej (…). Są to też osoby, które kontynuowały pracę zawodową pomimo tego, że w przeszłości złożyły wniosek o emeryturę, ale z niej nie korzystały mając zawieszone do niej prawo. Czwarta grupa to sytuacje, gdy ktoś otrzymuje emeryturę z urzędu albo tzw. emeryturę docelową czyli dochodzi do przekształcenia renty w emeryturę – wyjaśniała prof. Uścińska.
Podała też, że nowe tablice życia mogą być wykorzystane wobec emerytów, którzy jednoczenie dorabiali. Wtedy jednak przeliczenie będzie odnosiło się tylko do dodatkowych składek, które dana osoba zgromadziła przez okres aktywności ekonomicznej już na emeryturze.
- Jest to katalog zamknięty – podkreśliła prezes ZUS.
REKLAMA
Anna Grabowska, jk
REKLAMA