X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
Nowe rozwiązania cyfrowe pozwalające na uzyskanie wszystkich informacji dotyczących historii ubezpieczeniowej, pozyskanie tą drogą potrzebnych zaświadczeń, ale też tania i sprawna wypłata 300+, czy przeliczenia emerytur w związku z nowymi tablicami życia, to podjęte w ostatnim czasie inicjatywy ZUS - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Gertruda Uścińska
Gertruda UścińskaFoto: Rafał Guz/PAP

Od sierpnia przedsiębiorcy, ubezpieczeni, ale też świadczeniobiorcy mogą tworzyć na platformie usługę elektronicznych ZUS potwierdzenie swoich danych które mają w różnych rejestrach ZUS.

Dane z ZUS można wygenerować samemu

- Wygenerowanie takiego dokumentu nie wymaga już podpisu pracownika zakładu. Można go sprawnie przekazać do instytucji, która oczekuje od nas takiego dokumentu jak bank, sąd czy urzędy - powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Podała, że przykładem może tu być wniosek o dodatek mieszkaniowy czy jakikolwiek zasiłek.

Uścińska Gertruda free 1200.JPG
Prezes ZUS: problem "emerytur czerwcowych" jest już rozwiązany

Bardzo często też obywatele wchodzą w kontakty z bankami, gdzie potrzebna jest informacja o wysokości świadczenia. Kluczową nowością jest zaś to, że dokument jest potwierdzony kwalifikowaną pieczęcią ZUS.

W opinii prof. Uścińskiej, z nowego rozwiązania powinni bez problemu korzystać również seniorzy, z których coraz więcej posługuje się komputerem i Internetem bez problemu. Pozostali zaś mogą skorzystać z pomocy młodszych pokoleń, które też dokument na miejscu wydrukują, aby senior mógł go dostarczyć w wersji papierowej.


Posłuchaj
22:02 rzady-gertruda 06-09.mp3 Prof. Gertruda Uścińska w audycji Rządy Pieniądza 

Program "Dobry Start" - wypłacono już 1 mld zł

Prezes ZUS poinformowała również o przebiegu składania wniosków w sprawie świadczenia 300+, które obecnie przyjmuje i wypłaca Zakład.

Jak podała, wnioski złożyło już w ciągu 2 miesięcy ponad 80 proc. uprawnionych, a ZUS rozpatrzył prawie 93 proc. z nich.

- 96 proc. wniosków zostało złożonych elektronicznie, co zakłada nowa zasada, jak i przekazywanie pieniędzy z programu Dobry Start, 300+ wyłącznie na konto bankowe.

Wpłaciliśmy już ponad miliard złotych z tego tytułu – informowała prof. Uścińska.

szkola-wyprawka-free-1200.jpg
Do rodziców trafił już ponad miliard złotych. Jak skorzystać z programu "Dobry start"?

Dodała, że ok. 4 proc. wnioskodawców uzyskało też pomoc pracowników ZUS w założeniu profilu internetowego, aby mogli złożyć wniosek przez Internet. Będą mogli z niego korzystać w przyszłości także do innych celów.

Prezes ZUS zaznaczyła też, że przeniesienie świadczenia 300+ do ZUS oznacza ogromną oszczędność. Obsługa jednego wniosku obecnie to tylko 30 gr podczas gdy wcześniej było to 10 zł.

Uwaga - nowe tablice życia

Kolejnym poruszonym w Rządach Pieniądza tematem były przeliczenia świadczeń w związku z nowymi tablicami życia ogłoszonymi przez ZUS. Wynika z nich, że długość życia Polaków uległa w 2020 r. skróceniu, a to oznacza wyższe emerytury. Jednak nie wszyscy mogą żądać ich przeliczenia.

- Aktualne tablice mogą by wykorzystane dla ubezpieczonych, którzy osiągnęli wiek emerytalny od kwietnia do marca albo po raz pierwszy złożą wniosek o emeryturę, mimo że wiek emerytalny uzyskały wcześniej (…). Są to też osoby, które kontynuowały pracę zawodową pomimo tego, że w przeszłości złożyły wniosek o emeryturę, ale z niej nie korzystały mając zawieszone do niej prawo. Czwarta grupa to sytuacje, gdy ktoś otrzymuje emeryturę z urzędu albo tzw. emeryturę docelową czyli dochodzi do przekształcenia renty w emeryturę – wyjaśniała prof. Uścińska.

Podała też, że nowe tablice życia mogą być wykorzystane wobec emerytów, którzy jednoczenie dorabiali. Wtedy jednak przeliczenie będzie odnosiło się tylko do dodatkowych składek, które dana osoba zgromadziła przez okres aktywności ekonomicznej już na emeryturze.

- Jest to katalog zamknięty – podkreśliła prezes ZUS.


Anna Grabowska, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ZUS emerytura

Czytaj także

Prezes Gertruda Uścińska: oszczędzanie w ZUS jest szczególnie opłacalne, choćby na tle ofert bankowych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 09:45
O ponad 5,4 proc. zwaloryzowaliśmy kapitał gromadzony przez ponad 24 mln osób odprowadzających składki na swoje przyszłe emerytury. To znacznie więcej niż oferuje dziś, bez szczególnego ryzyka, rynek finansowy. Pieniądze zostały już zaksięgowane na wszystkich indywidualnych kontach w ZUS – mówiła w audycji "Rządy pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: emerytury stażowe należałoby pokazać na szerszym tle całego systemu i wysokości świadczeń w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:00
Emerytury stażowe być może byłyby dobrym rozwiązaniem, gdyby zostały wpisane spójnie w cały system emerytalny. Dziś stanowi on kolejną łatkę jeszcze obniżając średni wiek przechodzenia na emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG. Również dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) stwierdził, że rozwiązanie jest warte przemyślenia, ale podnosił fakt krótkiego stażu pracy, szczególnie w wypadku kobiet, które w efekcie mogą mieć bardzo niskie emerytury.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: świadczenia dla nowych emerytur będą wyższe z powodu skrócenia się średniego życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Winnym jest COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 09:00
- Ponieważ skróciła się średnia długość życia we wszystkich przedziałach wiekowych. ZUS przygotował nowe tablice statystyczne na podstawie danych GUS do obliczania świadczenia emerytalnego dla nowych emerytur. Dlatego ZUS nie będzie z tego powodu przeliczał wysokości świadczenia dla tych, którzy już dostają emeryturę - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń