Masakra w Srebrenicy

We wsi Potocari w Bośni i Hercegowinie znajduje się największy cmentarz ofiar ludobójstwa w Srebrenicy. W dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 r. zbrojne oddziały Serbów dokonały egzekucji około 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

2014-07-11, 19:28

Masakra w Srebrenicy
Kobieta przy grobie, Srebrenica. Foto: flickr/The Advocacy Project

Posłuchaj

11.07.14 Tomasz Kowalczewski: „Jest to tak, jakby włożyć włócznię w serce, które przez to nie przestaje krwawić(...)”
+
Dodaj do playlisty

Dziś obchodzona jest 19. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Ich świadkowie nadal żyją i borykają się z ich następstwami. W tym roku pochowano 176 ofiar rzezi.

– W ludności bośniackiej jest to zakorzenione bardzo głęboko. Jest to tak, jakby włożyć włócznię w serce, które przez to nie przestaje krwawić – mówił Tomasz Kowalczewski, długoletni korespondent Polskiego Radia na Bałkanach.

Przyczyny zdarzenia

W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzyła na terenie Bośni 7 enklaw, jedną z nich była strefa bezpieczeństwa – Srebrenica. Przed lipcem 1995 roku muzułmanie atakowali Serbów, ataki były bardzo agresywne, zacięte i ostre. Nienawiść i nierozliczona przeszłość  skumulowała się w dramatycznej rzezi.

– W enklawach chroniła się ludność cywilna, głównie muzułmanie.  Serbowie zarzucali ONZ, że z enklaw tych są prowadzone działania wojenne przeciwko ludności serbskiej. Serbowie dali ONZ warunek, by ewakuowali muzułmanów  z enklawy. Nie uczynili tego. Zaskutkowało to masakrą mężczyzn i chłopców – wyjaśniał Tomasz Kowalczewski.

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej