Początek Polskiego Państwa Podziemnego
Budowanie tajnych struktur polskiego podziemia rozpoczęło się jeszcze w czasie trwania kampanii wrześniowej – 27 września 1939 roku do życia powołano Służbę Zwycięstwu Polski. Jej dowódcą został gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz.
2014-09-27, 11:02
Posłuchaj
Polskie Państwo Podziemne istniało przez prawie cały okres II wojny światowej – najpierw jako Służba Zwycięstwu Polski, potem do lutego 1942 jako Związek Walki Zbrojnej – wtedy organizację przekształcono w Armię Krajową. Polskie struktury podziemne były fenomenem na skalę światową.
– To była zupełnie wyjątkowa struktura. Żadne inne państwo okupowanej Europy nie stworzyło podobnie bogatej struktury, która obejmowała prawie wszystkie dziedziny życia społecznego – tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Instytut Pamięci Narodowej.
Podziemie składało się z dwóch pionów – wojskowego i cywilnego, na który składały się m.in. departamenty sprawiedliwości czy oświaty i kultury. Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że w kontekście roli, jaką pełniło państwo podziemne – walki z okupantem i dążenia do odzyskania niepodległości – istotne były wszystkie jego struktury.
– Wszystkie elementy Polskiego Państwa Podziemnego były potrzebne w kontekście odzyskania niepodległości. Oczywiście walka zbrojna miała największe znaczenie podczas wojny, ale trzeba podkreślić, że bezbolesne przejście z okupacji do niepodległości umożliwiło istnienie sprawnej administracji – dodał Gość PR24.
REKLAMA
W działalność Polskiego Państwa Podziemnego zaangażowanych było wiele osób – zarówno tych, którzy pozostali w kraju, jak i tych, którzy udali się na emigrację.
– To były dziesiątki tysięcy ludzi częściowo opłacanych z funduszy przesyłanych z Zachodu, które do kraju transportowali przede wszystkim cichociemni. Drogą lotniczą do Polski zostały przekazane miliony dolarów właśnie po to, by mogło funkcjonować państwo podziemne – wyjaśniał dr Kosiński.
Dr Paweł Kosiński w PR24 mówił nie tylko o 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, lecz także o odbywającej się na warszawskim Boernerowie grze terenowej poświęconej wydarzeniom związanym z obroną Warszawy.
PR24
REKLAMA
REKLAMA