Polskie Radio w czasie II wojny światowej

2014-10-03, 16:58

Polskie Radio w czasie II wojny światowej
W ramach I "Nasłuchiwania" zaprezentowane będą również słuchowiska zrealizowane w ostatnich latach w Teatrze Polskiego Radia według tekstów współczesnych dramaturgów. Foto: flickr/Josh Lloyd

Informowało, podnosiło na duchu, budowało poczucie jedności – taką rolę pełniło Polskie Radio podczas II wojny światowej. Radio wówczas było jedynym łącznikiem ze światem i jedynym nośnikiem informacji o takiej sile oddziaływania. Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia opowiadał w PR24 o wojennej historii Polskiego Radia.

Posłuchaj

03.10.14 Waldemar Listowski: „Ostatni komunikat Małgorzewskiego był nadany krótkofalówką (….)”
+
Dodaj do playlisty

Konferencja „Polskie Radio podczas II wojny światowej” poświęcona była działalności Polskiego Radia zarówno w okupowanej Polsce, jak i poza jej granicami. Inicjatorem spotkania było Archiwum Polskiego Radia.

Przede wszystkim informować

Informacje, komunikaty, muzyka, tajne sygnały, szyfry – to wszystko nadawało Polskie Radio w czasie II wojny światowej. Dzięki pracy radiowców, Polacy pozostawali na bieżąco z tym, co dzieje się na froncie i na jakim etapie jest wojna. Polacy słuchali radia, mimo że okupant wprowadził taki zakaz.

– Polskie Radio było najnowocześniejszą metodą dotarcia z jednego punktu do wielu osób. Polska radiofonia w tamtym czasie nie odbiegała, jeśli chodzi o poziom technologiczny, od innych radiofonii na Zachodzie Europie. Nie mamy się czego wstydzić. Mieliśmy milion abonamentów – powiedział Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

– Nadawane były komunikaty, muzyka podtrzymująca na duchu, informacje dla wojska i zakodowane informacje namiaru lotniczego dla polskich myśliwców – dodał.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

Wróć do strony głównej