Pół wieku od śmierci Churchilla

Pół wieku temu umarł Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii. Człowiek, bez którego losy II wojny światowej mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Jak dziś oceniany jest brytyjski polityk?

2015-01-24, 15:10

Pół wieku od śmierci Churchilla
Winston Churchill podczas konferencji w Poczdamie

Posłuchaj

24.01.15 Grzegorz Drymer „Z dzisiejszego punktu widzenia, w działaniach Churchilla widać dużo politycznej niepoprawności (…)”
+
Dodaj do playlisty

Wielkość Winstona Churchilla obrazuje plebiscyt zorganizowany u progu XXI wieku przez BBC. W 2002 roku premier Wielkiej Brytanii z czasów II wojny światowej, obrońca mocarstwowej potęgi brytyjskiego imperium, został zwycięzcą rankingu „Najwybitniejszych Brytyjczyków wszechczasów”.

– Winston Churchill w plebiscycie BBC wygrał bezapelacyjnie z tak oczywistymi kandydatami do tytułu najwybitniejszego Brytyjczyka, jak Wiliam Szekspir, Karol Darwin, czy Królowa Elżbieta I – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Drymer, korespondent Polskiego Radia w Londynie.

Ojciec zjednoczonej Europy

Jeden z organizatorów pojałtańskiego charakteru Europy, podzielonej na dwa wrogie sobie bloki – komunistyczny i demokratyczny – jako jeden z pierwszych polityków Starego Kontynentu nawoływał do stworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.

– Choć dziś Brytyjczycy są sceptyczni wobec Unii Europejskiej, to nie należy zapominać, że Winston Churchill jest jednym z polityków, których zalicza się do ojców integracji europejskiej – przypominał w PR24 Grzegorz Drymer.

REKLAMA

Łyżka dziegciu

Winstonowi Churchillowi nie sposób odmówić wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej. Oprócz istotnej roli politycznej, jaką odegrał na przełomie pierwszej i drugiej połowy XX wieku, brytyjski przywódca został uhonorowany m.in. Literacką Nagrodą Nobla. Jednak polityk Partii Konserwatywnej nie był politykiem pozbawionym wad.

– Z dzisiejszego punktu widzenia, w działaniach Churchilla widać dużo politycznej niepoprawności. Wytyka mu się jego rasistowskie przekonania – był pogardliwy wobec hindusów. Wiele do życzenia pozostawia także jego stosunek do muzułmanów – stwierdził Grzegorz Drymer.

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej