72. rocznica Rzezi Woli

„Czarna sobota” była jednym z tragiczniejszych dni Powstania Warszawskiego. Wtedy, 5 sierpnia 1944 roku, rozpoczęła się Rzeź Woli, w wyniku której z rąk hitlerowskiego okupanta zginęło około 50 tysięcy mieszkańców Warszawy. O zbrodni w Polskim Radiu 24 mówił Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

2016-08-05, 14:33

72. rocznica Rzezi Woli
Ofiary niemieckiej rzezi na Woli.Foto: pl.wikipedia.org

Posłuchaj

05.08.16 Tomasz Stefanek o Rzezi Woli
+
Dodaj do playlisty

Wybuch Powstania Warszawskiego był dla III Rzeszy dużym zaskoczeniem. Świadczy o tym fakt, że miasto nie było tak dobrze strzeżone, jak powinno. Karę za niepodległościowy zryw zapłacili nie tylko żołnierze, ale także ludność cywilna. Wydano rozkaz zniszczenia całego miasta.

– O Rzezi Woli należy mówić w kategoriach ludobójstwa. Intencją nazistów było zniszczenie całego miasta – wskazywał na naszej antenie Tomasz Stefanek. Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył przy tym, że oszacowanie liczby zamordowanych warszawiaków w dniach 5-7 sierpnia 1944 jest trudnym zadaniem.

– W kontekście ofiar Rzezi Woli trudno mówić o konkretnych liczbach. Niemcy starali się zacierać ślady – tłumaczył Tomasz Stefanek. Wskazania historyków wahają się od 25 do 60 tysięcy zamordowanych. Na pomniku Ofiar Rzezi Woli przy ulicy Leszno można odnaleźć informację o 50 tysiącach ofiar.

Więcej o Rzezi Woli w całej rozmowie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej