Powojenna migracja ze wsi do miast a współczesne społeczeństwo
W ciągu 15 lat od zakończenia II wojny światowej ze wsi do miast przeniosło się ponad 30 proc. młodych Polaków. Dla wielu był to błyskawiczny awans społeczny, kulturowy i ekonomiczny. Ich historia, choć nieobecna w świadomości zbiorowej Polaków, była czynnikiem, który ukształtował społeczne oblicze współczesnej Polski. O powojennej migracji mówili w Polskim Radiu 24 reportażysta Piotr Nesterowicz, a także prof. Dariusz Jarosz (Instytut Historii PAN).
2016-09-17, 19:24
Posłuchaj
Tematykę pokolenia, które budowało powojenną Polskę Piotr Nestorowicz porusza w swojej książce „Każdy został człowiekiem”. – Moi bohaterowie to są takie osoby, które z jednej strony dały się uwieść magii powojennego świata, które władza radziecka obiecywała po wojnie. Mieli szansę, by zdobyć edukację, wyjechać ze wsi do miasta, znaleźć pracę na jednej z wielkich robót socjalistycznych. – mówił autor.
Zdaniem gości współczesne społeczeństwo jest pokłosiem ówczesnej migracji. Jak podkreślił prof. Dariusz Jarosz mieszkańcy wsi, przenosząc się do miast przynosili własny system wartości i zachowania, co spowodowało przemieszanie się dwóch stylów życia. O chłopskim pochodzeniu społeczeństwo jednak nie chce pamiętać. – Bardziej atrakcyjna jest genealogia szlachecka, ziemiańska, kamienicznikowska, niż przyznanie się, że ojciec czy dziadek był chłopem. Kultura ludowa przestała istnieć – wskazywał Jarosz.

Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Moroz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
__________________
Data emisji: 17.09.2016
Godzina emisji: 18.15
Polecane
REKLAMA