Edukacja globalna – świat bez tajemnic
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego, która ma na celu uświadomienie istnienia globalnych zjawisk i współzależności.
2014-01-07, 17:53
Posłuchaj
Jej celem jest przygotowanie odbiorców do sprostania wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.
- To zagadnienie funkcjonuje w Polsce od kilku lat, ale dla wielu osób nie jest jasne. Edukacja globalna nie jest jednak tak odległa od przeciętnego obywatela, jak mogłoby się wydawać. Jest obecna chociażby w programach nauczania - wyjaśniła Katarzyna Krzemińska z Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Edukacja globalna często jest kojarzona z globalizacją. To jednak coś więcej niż nauka o globalizacji.
- Jest to kształtowanie indywidualnej, aktywnej postawy wobec zjawisk związanych z globalizacją. Kształtowanie naszych postaw jako obywatela świata i jednostki, która jest na wiele różnych sposobów powiązana z resztą świata i ludzkości. Jesteśmy połączeni na mocy relacji gospodarczych, społecznych, kulturowych i politycznych – podkreśliła Gość PR24.
REKLAMA
-Edukacja globalna stawia sobie za cel przygotowanie nas do takich wyzwań jak np. poprawa jakości życia głównie w krajach globalnego południa, bo tam różnica w poziomie życia jest zauważalna, zainteresowanie prawami człowieka, zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie czy budowanie partnerskich relacji między mieszkańcami globalnej północy i południa.
W kwestii tego zagadnienia sporo zależy od nas – od naszej świadomości i chęci poznania świata.
- Bardzo wiele zależy od nas, ale również od nauczycieli. Takich pedagogów, którzy pasjonują się tym tematem i organizują nawet dodatkowe zajęcia z edukacji globalnej jest coraz więcej – stwierdziła Gość PR24.
Sposoby dotarcia do młodych odbiorców są różne. Jednym z nich jest elektroniczna baza materiałów edukacyjnych, stworzona przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Zawiera ona około stu scenariuszy konspektów zajęć dla nauczycieli.
REKLAMA
PR24/Anna Krzesińska
REKLAMA