Afera GetBack i zatrzymanie Piotra Osieckiego

Jednym z najważniejszych tematów, które w ostatnich miesiącach wywołały spore poruszenie na polskiej scenie politycznej, było ujawnienie tzw. afery GetBack i zatrzymanie dwóch bardzo znanych inwestorów. Jednym z nich jest Piotr Osiecki, założyciel i były prezes TFI Altus, podmiotu zamieszanego w aferę. – Jego zatrzymanie wywołało spore zaskoczenie – powiedział Bartek Godusławski z „Dziennika Gazety Prawnej”.

2018-09-12, 19:58

Afera GetBack i zatrzymanie Piotra Osieckiego
Straty finansowe związane z aferą GetBack przewyższają kwoty, które podawane są w związku z aferą Amber Gold. . Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

12.09.18 Bartek Godusławski: „Piotr Osiecki stworzył ogromny biznes. Jego aktywa sięgały kwoty 13 mld złotych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Śledczy zarzucają Piotrowi Osieckiemu wyrządzenie szkody majątkowej w wysokości 160 mln złotych. Razem z drugim zatrzymanym – Jakubem Rybą – który był członkiem zarządu Altusa, decyzją sądu mają spędzić najbliższe trzy miesiące w areszcie.

– Osiecki jest dobrze znaną postacią na rynku finansowym. Nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów i dlatego zezwolił na podawanie pełnego nazwiska. Jest chyba najbardziej publiczną osobą spośród tych, które zostały zatrzymane lub którym postawiono zarzuty w związku z aferą GetBack – powiedział Bartek Godusławski.

Po zatrzymaniu Piotra Osieckiego przez CBA i postawieniu mu zarzutów, kurs Altusa bardzo mocno spadł. Niektórzy komentatorzy wieszczą, że może być to koniec tego funduszu. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi postępowanie, które może zakończyć się odebraniem licencji na prowadzenie działalności.

– Każdy scenariusz w postepowaniu KNF jest możliwy. Warto przypomnieć, że TFI Altus jest największym towarzystwem w Polsce, które nie należy do grup bankowych. Piotr Osiecki stworzył ogromny biznes. W momencie zatrzymania Osieckiego, jego aktywa sięgały kwoty ok. 13 mld złotych. Spółka miała bardzo dobrą reputację. Zarządzała m.in pieniędzmi norweskiego funduszu majątkowego, a także niektórych spółek skarbu państwa – dodał Bartek Godusławski.

REKLAMA

W śledztwie dotyczącym afery GetBack, które prowadzi Prokuratura Krajowa, chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji.

Audycję „Kulisy Spraw” prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

REKLAMA

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 19:10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej