Dzień bez telefonu komórkowego
Wielu osobom trudno wyobrazić sobie chociażby jeden dzień bez telefonu komórkowego, a niektórzy nie rozstają się z nim ani na minutę. Czy to niegroźny nawyk, czy uzależnienie?
2014-07-15, 16:07
Posłuchaj
Telefon dawno przestał być już zwykłym urządzeniem służącym do komunikacji lub rozrywki. Większość osób bez komórki czuje się bezradna, a zgubienie lub zniszczenie telefonu budzi lęk. Wynika to z tego, że pod wpływem korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych wywołuje u ludzi zmiany w mózgu.
– Dla wielu osób komórka jest czymś w rodzaju kolejnej kończyny. Wymieniając ją na nowy model czujemy się, jakbyśmy zmieniali protezę. Badania wskazują, że nasze mózgi zmieniaja się pod wpływem korzystania komórek i Internetu. Stajemy się bardziej kompulsywni, ale też o wiele szybciej docieramy do potrzebnych informacji – powiedział w PR24 Tomasz Łysakowski, psycholog.
Zachowaj kontrolę!
Młodzi ludzie, którzy nowymi technologiami posługują się od urodzenia, często nie potrafią odłożyć telefonu nawet na chwilę. Każdy, kto korzysta z telefonu komórkowego lub Internetu wie, że bardzo szybko przyzwyczajamy się do korzystania z nich. Trzeba jednak uważać, aby zachować umiar.
– Ludzie nie są uzależnieni od komórek ani od Internetu, tylko od tego, co z nimi robią. Można się uzależnić od sms-owania, facebooka, czatowania, portali randkowych. Internet ma to do siebie, że bardzo łatwo dotrzeć do treści dla naszego mózgu niezwykle atrakcyjnych. To sprawia, że tak łatwo tracimy kontrolę nad rzeczywistością – stwierdził Gość PR24.
REKLAMA
Anna Mikołajewska
REKLAMA