Polski satelita Heweliusz już w kosmosie!

2014-08-19, 19:56

Polski satelita Heweliusz już w kosmosie!
. Foto: flickr/Eugen Naiman

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony drugi polski satelita, Heweliusz. We współpracy z czterema innymi satelitami, Heweliusz umożliwi naukowcom badanie procesów zachodzących w najjaśniejszych gwiazdach.

Posłuchaj

19.08.14, Małgorzata Michalska: „Dzięki tym satelitom dowiemy się więcej na temat początków naszego wszechświata”
+
Dodaj do playlisty

Chińska rakieta, która dziś o świcie wyniosła Heweliusza na orbitę, została wystrzelona z wyrzutnika zaprojektowanego i zbudowanego przez polskich inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych. Heweliusz dołączył do satelity Lema, znajdującego się w przestrzeni już od niemal roku, na którym widnieje logo radiowej Jedynki. Naukowcom już udało się nawiązać kontakt z maszyną. Satelita będzie współpracował z czterema innymi tego typu urządzeniami.

– Już w kosmosie pracują dwa austriackie, jeden kanadyjski i jeden polski satelita. Teraz dołączył do nich Heweliusz. Będą one badały pulsację najjaśniejszych gwiazd, mechanizm konwekcji, transportu energii zachodzący w tych gwiazdach. Jest on znany astronomom od dawna, ale zjawisko to nie do końca zostało opisane w sposób matematyczny – powiedziała w PR24 Małgorzata Michalska, Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Polskie badania kosmosu

Pierwsze podstawowe informacje od Heweliusza już spływają do naukowców, a już wkrótce włączone zostaną kolejne podsystemy, które będą nadsyłać wyniki pomiarów. Heweliusz i Lem to bardzo małe maszyny o wadze 7 kilogramów, które będą działać około dwóch lat, ale PAN w przyszłości planuje również budowę znacznie większych satelitów.

– Mogą to być 100 - 200 kilogramowe satelity przeznaczone do innych obserwacji na przykład ziemi, środowiska. Istnieje taka potrzeba, a Polska jest częścią Europejskiej Agencji Kosmicznej, więc obieramy ten kierunek badań – podkreślała Małgorzata Michalska, Gość PR24.

AM

Polecane

Wróć do strony głównej