Rok po cyfryzacji
Rok temu Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. Na początku cyfrowego radia można było słuchać w Warszawie i Katowicach; od sierpnia tego roku także we Wrocławiu i Szczecinie.
2014-10-01, 15:20
Posłuchaj
Rozpoczęcie cyfryzacji radia to jest nieuchronny proces, który trwa w całej Europie. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przyznał, że technologia DAB+ to jedyna szansa, aby zapewnić wszystkim Polakom najtańszy, powszechny, najbardziej niezawodny i wysokiej jakości dostęp do pełnej oferty programowej Polskiego Radia.
Zdaniem Gościa PR24 Krzysztofa Łuszczewskiego cyfryzacja nie tylko ma zwiększy zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogaci ofertę programową Polskiego Radia.
- Przewidujemy, że zakończenie procesu cyfryzacji nastąpi w 2020 roku. Mamy nadzieję, że do tego czasu 97 proc. naszego kraju zostanie pokryte siecią nadajników cyfrowych. Technologia cyfrowa DAB + pomoże w stworzeniu nowych pięciu programów. Dwa z nich już działają to jest Polskie Radio 24 i Radio Rytm – powiedział Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia
Rozszerzanie cyfryzacji
Przygotowywane są też kolejne trzy programy: radio dla dzieci i młodzieży, radio dla seniorów wykorzystujące zasoby archiwalne oraz radio o nauce, technice i historii. W najbliższym czasie uruchomione zostaną kolejne nadajniki w Łodzi i Opolu. W przyszłym roku cyfrowa emisja rozpocznie się w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
REKLAMA
- W pierwszej kolejności chcemy uruchomić radio dla dzieci i młodzieży z wieczornymi audycjami adresowanymi do rodziców. Chcemy również przygotować ofertę edukacyjno – naukową czyli Radio Eureka oraz radio skierowane do starszych odbiorców, nad którego nazwą i programem jeszcze pracujemy – mówił w PR24 Krzysztof Łuszczewski.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA