Od kiedy mężczyźni noszą spodnie?
Od kiedy mężczyźni noszą spodnie? Kiedy i dlaczego u nogawek pojawiły się mankiety? Dlaczego garnitur najpierw służył jako okrycie do wypadów za miasto? O tym w rozmowie z Krzysztofem Łoszewski, projektantem mody, stylistą, autorem wielu publikacji o modzie męskiej.
2014-12-07, 20:16
Posłuchaj
Proste, bufiaste, zwężane bądź rozszerzane u dołu, dżinsowe, sztruksowe – niezależnie od kształtu, materiału czy koloru, spodnie od wieków stanowią atrybut męskości.
– W naszej współczesnej kulturze nie wyobrażamy sobie mężczyzny bez spodni. Moda jednak sprawia, że spodnie raz są klasycznie proste i mają 21 centymetrów szerokości w nogawce, innym razem są bardzo wąskie i osiągają ledwie 18 centymetrów. O tym jak zmienna jest moda i styl świadczy przykład lat 90-tych gdzie razem z modą na hip-hop, czyli muzyką Afro-Amerykanów, te spodnie były bardzo szerokie – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Łoszewski.
Garnitur: symbol elegancji
Garnitur obecnie jest symbolem elegancji. Jednak kiedyś służył wyprawom za miasto – na wieś, ponieważ początkowo był szyty z bardzo wygodnych materiałów.
– Marynarka, która przypomina dzisiejszą pojawiła się w połowie XIX wieku. Edward VII, syn królowej Wiktorii włożył taką marynarkę, spodnie i kamizelkę w 1855 roku. To btył strój, który się absolutnie nie spodobał i czekał 50 lat aż został zaakceptowany. Podobnie było z koszulą, która dopiero pod koniec XIX wieku była pokazana w całości. Wcześniej były widoczne tylko mankiety albo kołnierzyk – mówił Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA