Test marshmallow drogowskazem sukcesu
Walter Mischel pokazał dziecku słodką piankę marshmallow i dał mu wybór: może zjeść słodycz od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Badanie marshmallow - test stosowany w psychologii pokazało na przestrzeni lat, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego i satysfakcjonującego życia.
2015-04-19, 19:58
Posłuchaj
Samokontrola wiąże się nie tylko z lepszym funkcjonowaniem społecznym i poznawczym oraz większym poczuciem własnej wartości, ale także pomaga w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiem celów i przezwyciężaniem bolesnych emocji. W swojej nowej książce Walter Mischel wskazuje jak silną wolę można odnieść do wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w życiu codziennym.
– Badanie przeprowadzone przez Mischelsa ukazuje wiele interesujących postaw, które w mogą przyjąć współcześni ludzie. Jeśli ktoś, będąc dzieckiem, jest w stanie długo czekać na przyjemność, to w kolejnych latach swojego życia może być zdolny do oszczędzania większych środków finansowych. Dzięki temu mogą one zostać przeznaczone na bardziej ambitny cel – podkreślił dr Jan Buczny, psycholog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej.
Jak przyznał rozmówca Polskiego Radia 24, Walter Mischel powtarzał swój test co kilka lat. Brały w nim udział osoby, które będąc dziećmi uczestniczyły w badaniach z piankami marshmallow.
– Ludzie, którzy jako dzieci zdolni byli do odraczania gratyfikacji, o wiele lepiej radzili sobie z trudnymi zadaniami w dorosłym życiu. Zdolność do opanowywania emocjonalnych impulsów przekłada się na lepszą jakość życia, która mierzona jest w różnych aspektach – dodał dr Buczny.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA