Książka wszędzie w jednej cenie?

– Chodzi nam o to, żeby książki były bardziej dostępne i by ta sama książka miała zawsze i wszędzie tę samą cenę – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki, red. naczelny Magazynu Literackiego Książki. W Sejmie odbyło się posiedzenie specjalnej sejmowej podkomisji w sprawie m.in. jednolitej ceny książek. Za tym rozwiązaniem opowiada się Polska Izba Książki.

2015-08-19, 17:36

Książka wszędzie w jednej cenie?
Polska Izba Książki wnioskuje o ujednolicenie cen książek. Projekt zakłada aby książka danego autora była dostępna w księgarniach w jednej cenie/fot.flickr/quattrio

Posłuchaj

19.08.15 Piotr Dobrołęcki: „Liczymy, że Sejm przyjmie ustawę o książce jeszcze w tej kadencji (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Odkąd został wprowadzony 5-procentowy podatek VAT na książki w 2010 roku, co roku spadał wolumen sprzedaży książek w Polsce. Wolność rynkowa pozwala na to, żeby ta sama książka była sprzedawana w różnej cenie. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, to nie jest dobre zjawisko.

– Doświadczenie pokazuje, że te kraje, które wprowadziły jednolitą cenę książki, mają jednocześnie lepiej uporządkowany rynek – przekonywał w Polskim Radiu 24 Piotr Dobrołęcki.

Projekt ustawy o książce przygotowanej przez Polską Izbę Książki zakłada nałożenie na wydawców i importerów książek obowiązku ustalenia jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu. Cena nowości musiałaby być stosowana przez 12 miesięcy przez wszystkie podmioty prowadzące sprzedaż nabywcy końcowemu.

O tym, czy ustawa rzeczywiście może przynieść poprawę sytuacji finansowej wydawców oraz pozwoli na zakup czytelnikom książek po niższych cenach, w całości audycji.

REKLAMA

Z Piotrem Dobrołęckim rozmawiał Juliusz Głuski.

Polskie Radio 24/dds

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej