Potencjał edukacji medialnej
Kształtowanie umiejętności świadomego, krytycznego i odpowiedzialnego korzystania ze środków masowego przekazu - to główne zadanie edukacji medialnej. W Polskim Radiu 24 Małgorzata Bazan, edukatorka medialna oraz Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, mówili o jej potencjale, zaletach i perspektywach.
2015-09-19, 14:50
Posłuchaj
Rolą edukacji medialnej w dzisiejszym świecie jest wykształcenie w użytkownikach różnego rodzaju mediów odpowiednich kompetencji. Mają one pomóc we właściwym korzystaniu z nowoczesnych form komunikowania. Jedną z nich jest umiejętność oceny, a także doboru wartościowych komunikatów oraz weryfikacji ich pochodzenia i autentyczności.
Jarosław Lipszyc i Małgorzata Bazan, foto: PR24/PJ
– Edukacja medialna jest przedmiotem, który prowadzimy w naszej szkole w wymiarze 1 godz. tygodniowo dla wszystkich klas pierwszych. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wystarczające, ale cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska udało nam się rozpocząć nauczanie tego przedmiotu. Uważamy, że jest to postęp w systemie edukacyjnym naszej placówki – powiedziała Małgorzata Bazan, polonistka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, przyznał, że w ciągu ostatniej dekady polskie społeczeństwo doszło do momentu, w którym duża część komunikowania odbywa się na poziomie mediów. SMS-y, maile, dzienniki elektroniczne w szkołach, słuchanie radia lub telewizji. Oto jedne z wielu przykładów komunikacji za ich pośrednictwem. Dają one dużo możliwości, ale wymagają również odpowiedniej wiedzy.
REKLAMA
– To użytkownik musi kontrolerem obiegu informacji, a nie urządzenie, z którego korzysta lub osoby mogące tę informację zmanipulować – dodał.
Więcej szczegółów na temat edukacji medialnej, a także materiałów szkoleniowych można znaleźć pod adresem www.edukacjamedialna.edu.pl
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA