Architektura jako narzędzie prewencji

W Polskim Radiu 24 architekt Leszek Wiśniewski przybliżał założenia koncepcji CPTED, czyli zapobiegania przestępczości poprzez kształtowanie przestrzeni. W Polsce koncepcja wciąż jest mało znana, ale na Zachodzie stanowi już standard.

2016-05-03, 19:37

Architektura jako narzędzie prewencji
Poprzez odpowiednią architekturę i odpowiedzialne kształtowanie przestrzeni wspólnej możemy wpływać na poczucie bezpieczeństwa obywateli/fot.flickr/damon steam

Posłuchaj

03.05.16 Leszek Wiśniewski: „W latach 60. kryminolodzy-architekci zaczęli kształtować to, co dziś nazywamy zapobieganiem przestępczości poprzez kształtowanie przestrzeni (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Crime Prevention Through Environmental Design (CPTED) zakłada, że można wpłynąć na poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli poprzez odpowiednią architekturę i odpowiedzialne kształtowanie przestrzeni wspólnej.

– Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. kryminolodzy-architekci zaczęli kształtować to, co dziś nazywamy zapobieganiem przestępczości poprzez kształtowanie przestrzeni. Programy wdrożeniowe pojawiły się w latach 80. i 90. Jako przykłady można wskazać Holandię i Wielką Brytanię – wyjaśniał Leszek Wiśniewski.  

– Bardzo ważne jest, aby przestrzeń była czytelna i jasno rozgraniczona. Nie chodzi jednak tylko o zaprojektowanie czytelnej przestrzeni. Nie mogą powstawać monofunkcyjne obszary, gdzie w nocy nikogo nie ma i nikt nie zareaguje – dodał gość Polskiego Radia 24.   

Polskie Radio 24/gm

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej