Rewolucję energetyczną zacząć czas
Paliwa kopalne zapewniają naszej cywilizacji 90 proc. energii, a tempo ich zużycia od pokoleń rośnie. W XXI wieku spaliliśmy aż jedną trzecią ich zasobów zużytych w historii ludzkości. Czy grozi nam katastrofa energetyczna? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Popkiewicz, fizyk, popularyzator nauki, autor bloga „Ziemia na rozdrożu” i książki „Rewolucja klimatyczna. Ale po co?”
2016-05-08, 13:26
Posłuchaj
Obecne stulecie jest ostatnim stuleciem dominacji paliw kopalnych. Co po nich? Albo atom, albo OZE i efektywność energetyczna. Albo krach i samobójstwo ludzkości – ostrzegał Marcin Popkiewicz.
– Paliwa kopalne wyczerpują się i musimy dla nich znaleźć alternatywę zanim staną się tak trudne w wydobyciu, że gospodarka nie będzie w stanie w oparciu o nie działać. Musimy wykazać się kreatywnością oraz innowacyjnością i wprowadzić inny model wykorzystania energii. Jeśli nie zmienimy systemu, to skończymy "z ręką w nocniku" – mówił gość Polskiego Radia 24.

Można mieć usługi energetyczne, zużywając mniej energii – stwierdził Marcin Popkiewicz.
– Marnujemy bardzo dużo energii i powinniśmy zracjonalizować jej zużycie. Ważna jest efektywność energetyczna – uzyskuje się ją na przykład przez korzystanie z transportu zbiorowego i rowerów. Zużywając połowę albo nawet jedną trzecią energii, co obecnie możemy mieć te same, a nawet lepsze usługi energetyczne – powiedział naukowiec.
REKLAMA
Z Marcinem Popkiewiczem rozmawiał Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA