Polska przestrzeń miejska pod lupą

W Polskim Radiu 24 Leszek Wiśniewski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze wyjaśniał, jak na przestrzeni lat zmieniała się koncepcja polskiej przestrzeni miejskiej. Ekspert przybliżył także czynniki, które wpłynęły na taki, a nie inny obraz współczesnej urbanistyki.

2016-05-26, 20:05

Polska przestrzeń miejska pod lupą
Chaos i brak spójności architektonicznej to dominujące elementy większości polskich miast/fot.flickr/Rafał Budzisz

Posłuchaj

26.05.16 Leszek Wiśniewski: „Naszym problemem jest to, że bardzo rozrzutnie i nieroztropnie gospodarujemy przestrzenią (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Koncepcje zagospodarowania przestrzeni miejskiej zmieniały się na przełomie wieków. Z końcem XIX wieku pojawił się projekt miasta-ogrodu. Wedle tej idei miasto było wolne od slumsów i rozkwitało dzięki efektowi synergii największych zalet miasta i wsi. W warunkach polskich było to jednak niemożliwe do realizacji. Obecnie oblicze polskich miast kształtują zupełnie inne koncepcje. 

– Naszym problemem jest to, że bardzo rozrzutnie i nieroztropnie gospodarujemy przestrzenią. Nie wiemy, jak kształtować tę przestrzeń. Postawiliśmy na wolny rynek, który ma wszystko sam jak najlepiej ukształtować. Zrezygnowaliśmy z tego co publiczne i wspólne. To chyba jest podstawowa przyczyna obecnego chaosu urbanizacyjnego – stwierdził Leszek Wiśniewski.

Więcej o wadach i zaletach rozplanowania polskich miast oraz historii ich kształtowania w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej