Muzeum Enigmy w Poznaniu

W Poznaniu trwają przygotowania do utworzenia placówki upamiętniającej dokonania polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali kod Enigmy. Placówka ma się mieścić w dotychczasowej siedzibie Wydziału Historii Uniwersytetu Poznańskiego. O dokonaniu polskich naukowców oraz o pracach nad powstaniem muzeum mówił w Polskim Radiu 24 kryptolog i autor książek o Enigmie, Marek Grajek.

2016-05-29, 20:29

Muzeum Enigmy w Poznaniu
Wirniki Enigmy. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

29.05.16 Marek Grajek: „Muzeum Enigmy wciągnie odwiedzających w niezwykłą intelektualną grę (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Siedziba Collegium Historicum znajduje się w miejscu historycznego usytuowania filii oddziału Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie tutaj stawiali pierwsze kroki w kryptologii Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy rozszyfrowali najsłynniejszą maszynę kodującą wykorzystywaną przez Niemców w czasie II wojny światowej.

– Oni jako pierwsi skutecznie zastosowali metody matematyczne do łamania szyfrów, co było pewnego rodzaju rewolucją w kryptologii. Skutki tego dokonania sięgają naszych czasów – powiedział Marek Grajek.

Starania w utworzeniu placówki obiecał wesprzeć goszczący w Poznaniu z cyklem prelekcji sir John Dermot Turing, bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga.

– Alan Turing był bezpośrednim kontynuatorem i naśladowcą trójki polskich kryptologów. W czasie II wojny światowej doprowadził do tego, że pewne metody, które w sposób teoretyczny nakreślili Rejewski, Różycki i Zygalski zostały wcielone w życie w postaci ośrodka dekryptażu w Bletchley Park, który u kresu wojny zatrudniał 12 tys. ludzi – wyjaśnił Marek Grajek.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej