Z jakimi nastrojami w nowy rok akademicki?
Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej wystosował list otwarty o „Prawdziwej Reformie Uniwersytetu”. Jakie postulaty dotyczące reformy szkolnictwa wyższego są wysuwane? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Monika Helak (Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej).
2016-10-05, 14:30
Posłuchaj
Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej postuluje, by dotacja podstawowa była dotacją naukowo-dydaktyczną, algorytm w istotny sposób uwzględniał dostępność kadry, a wysokość dotacji naukowo-dydaktycznej zależała od oferowanej jakości kształcenia.
– Te trzy postulaty dotyczą polepszania procesu dydaktycznego związanego z kształceniem studentów na uczelniach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby postawić na finasowanie małych grup studenckich, gdzie możliwe są dyskusje i rzetelne sprawdzanie prac, które nie wymagają pośpiechu i tłoczenia się w za małych salach. W obecnym systemie finansowania niestety takie kroki są nieopłacalne, ponieważ w algorytmie finasowania masowość czynnika studenckiego jest bardzo istotna, stąd największe uczelnie zgarniają najwięcej pieniędzy z budżetu – podkreślała Monika Helak.
Więcej w całej rozmowie.
List otwarty Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej poparły 32 instytuty naukowe.
REKLAMA
Z Moniką Helak rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds/pj
___________________
Data emisji: 05.10.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 14.17
REKLAMA