Czas Na Naukę: na podbój Marsa

2016-10-20, 12:04

Czas Na Naukę: na podbój Marsa
Model poglądowy lądownika Schiaparelli. Foto: EPA/UWE ANSPACH

Skąd tak duże zainteresowanie Marsem, jaki jest udział polskiej nauki w badaniach Czerwonej Planety i jak tego typu badania wpływają na rozwój przemysłu kosmicznego? Gościem Polskiego Radia 24 był Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Posłuchaj

20.10.16 Czas Na Naukę: Na podbój Marsa. Gość: Karol Wójcicki
+
Dodaj do playlisty

Europa rozpoczyna nową erę badań Marsa. Sonda ExoMars2016, owoc współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej rosyjskiej odpowiedniczki Roskosmos, przemierzająca od marca Układ Słoneczny miała za zadanie wylądować na powierzchni Czerwonej Planety.

Lądownik Schiaparelli miał przetestować szereg technologii, które będą niezbędne do umieszczenia tam w 2020 roku europejskiego łazika- to rodzaj sondy kosmicznej, posiadający możliwość poruszania się po powierzchni obiektu, na którym wylądował.

Do tej pory jednak nie wiadomo co się stało z lądownikiem. Kontakt ze statkiem utracono w środę podczas lądowania; sygnału do tej pory nie odzyskano.

– Ten lądownik miał na celu przetestowanie technologii lądowania, a więc sprawdzenie, czy to, co naukowcy wymyślili, działa. Miał też sprawdzić, czy to lądowanie pozawala w sposób bezpieczny umieścić jakiś ładunek na Marsie – powiedział  Karol Wójcicki.

Lądownik ma wykonać dodatkowo kilka pomiarów meteorologicznych - analizę prędkości wiatru, wilgotność, ciśnienie i temperaturę na Marsie, a także uzyskać pierwsze pomiary pola elektrycznego na jego powierzchni. Te dane mogą pomóc w wyjaśnieniu, jak powstają marsjańskie burze pyłowe.

O szczegółach w całym programie.

Gospodarzem audycji był Artur Wolski.

Polskie Radio 24/dds
___________________

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 11.45


Polecane

Wróć do strony głównej