Betlejemskie Światło Pokoju w PR24
Wyjdź z cienia, pokaż dobro. Od niedzieli w kościołach można odbierać Światło Betlejemskie. 22 grudnia harcerze staną w centralnych punktach miast i będą rozdawali Światło Pokoju wszystkim chętnym.
2013-12-20, 18:40
Posłuchaj
Światło Betlejemskie trafiło już do Prezydenta, Premiera i Sejmu. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Jaki jest główny cel tej akcji?
- Idea przekazywania światła polega na przekazywaniu dobra które jest w nas. Powinniśmy przekazywać wszystkie wartości cechy i dobre uczynki, które są w nas zakorzenione i chcemy pokazywać to na zewnątrz. Trzeba mieć odwagę, by wyjść z cienia i przekazywać dobro najbliższym - powiedziała Katarzyna Roguszewska, instruktorka głównej kwatery ZHP.
Światłem możemy obdarować najbliższych przyjaciół, rodzinę i sąsiadów lub obcych ludzi, których spotykamy Czy można powiedzieć, że czynienie dobra jest gestem otwarcia się na otoczenie?
REKLAMA
- Niesienie dobra i idea przekazywania betlejemskiego światła pokoju jest coraz bardziej rozpoznawalna. Coraz więcej osób jest zaangażowanych w tę akcję. Ludzie chcą odbierać to światło i czynić dobro - powiedziała Aleksandra Tasz, Gość PR24.
- Światło jest uniwersalnym symbolem, które niesie nadzieję i lepsze jutro. Harcerze i skauci z całego świata mają w sercu zakorzenioną swoją dewizę, żeby zostawiać ten świat lepszym niż się go zastało. Co roku ta akcja zostawiła ten świat coraz lepszym. Ludzie chcą się dzielić dobrem z najbliższymi i przekazywać im to światło - dodała Katarzyna Roguszewska.
Światło trafia do najważniejszych polskich instytucji. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA