Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Już po raz 14. w Polsce trwa Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia są prawa ofiar przestępstw.

2014-02-25, 09:00

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
. Foto: flickr.com/julianrod

Posłuchaj

25.02.14 Marzena Kruk, Ewa Winnicka-Walkiewicz: „Przemoc rodzi bardzo poważne konsekwencje (…)”
+
Dodaj do playlisty

Akcja jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej oraz Komendy Głównej Policji.  Tegoroczna koncepcja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest kontynuacją zeszłorocznej formuły.

Wystarczy powiedzieć: „w stosunku do mnie stosowana jest przemoc”

Do soboty 1 marca wszystkie osoby pokrzywdzone mogą korzystać z bezpłatnych porad psychologów, prawników i prokuratorów.

- W ośrodkach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, ale też w innych miejscach na terenie całej Polski przez cały tydzień organizowane są dyżury, gdzie specjaliści czekają na pokrzywdzonych, członków ich rodzin, po to aby udzielić porady prawnej bądź psychologicznej. Zakres porad jest bardzo szeroki i co ważne nie trzeba udokumentować, że na przykład postępowanie wobec danej osoby zostało zakończone. Wystarczy uprawdopodobnić, że osoba czuje się osobą pokrzywdzoną przestępstwem, wystarczy, że powie: „w stosunku do mnie stosowana jest przemoc” – powiedziała w PR24 Marzena Kruk, psycholog, kryminolog, Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przemoc rodzi bardzo poważne konsekwencje

Osobie pokrzywdzonej niezwykle potrzebna jest pomoc psychologiczna, jednak nie wyłącznie w sytuacji organizowanych akcji społecznych. Powinna być regułą, zwłaszcza w sytuacji najsłabszych, którzy nie potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji, na przykład dzieci.

REKLAMA

- Przemoc rodzi bardzo poważne konsekwencje. Im wcześniej dziecko doznaje przemocy, tym bardziej czuje się ofiarą. Bardzo często nieprawidłowo kształtuje się potem jego osobowość. Mówi się, że osoba bita potem też będzie biła, poprzez naśladownictwo, modelowanie zachowań związanych z przemocą  - mówiła w PR24 Ewa Winnicka -Walkiewicz, psycholog, pedagog, biegła sądowa.

Lista ośrodków, do których można się zgłosić dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl

W ubiegłym roku, w czasie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw udzielono ponad 2000 porad prawnych i psychologicznych.

PR 24/RŚ

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej