Polska gotowa na uchodźców z Ukrainy?
Do tej pory o status uchodźcy w Polsce zwróciło się 149 Ukraińców. Nie ma jednak mowy o groźbie zalewu Polski uchodźcami z Ukrainy.
2014-03-24, 09:26
Posłuchaj
W tej chwili w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców oczekuje około 750 wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Na pierwszym miejscu nie znajdują się jednak, jak można przypuszczać z medialnych doniesień, obywatele Ukrainy, lecz Czeczeni.
Nieuzasadniony strach przed falą uchodźców
Niedawno pojawiła się informacja, że o status uchodźcy w Polsce ubiega się 32 Tatarów krymskich. Na fali medialnego szumu wokół Krymu i Ukrainy pewne fakty były jednak zniekształcone.
– Nieprawdą jest, że są to Tatarzy, a przynajmniej my nie możemy tego potwierdzić. Z dotychczasowych rozmów z tymi osobami nie wynika nic takiego. Powiedziały one, że przyjechały z Krymu, powoływały się na obecną sytuację w kraju pochodzenia i to tyle. 32 osoby to jednak nie jest jakaś oszałamiająca liczba, z którą nie możemy sobie poradzić – wyjaśniała w PR24 Ewa Piechota, Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Droga do statusu uchodźcy
Pojawienie się uchodźców na granicy jest zwykle zdarzeniem nagłym, stąd istotna jest szybka reakcja ze strony odpowiednich służb. Podstawą rozpoczęcia procesu nadawania statusu uchodźcy jest złożenie wniosku.
REKLAMA
– Kompetencje od momentu złożenia wniosku poprzez całą opiekę są podzielone pomiędzy Straż Graniczną a Urząd do Spraw Cudzoziemców. W pierwszej kolejność składany jest wniosek o nadanie statusu. Kolejnym etapem jest rozmowa, podczas której powinna powiedzieć, co sprawiło, że wyjechała z kraju pochodzenia, dlaczego nie może tam wrócić itd. – mówiła Gość PR24.
Ukraińska obecność w Polsce bez zmian
Tematem numer jeden wciąż pozostaje Ukraina, a sami Ukraińcy od wielu lat są pierwszą grupą cudzoziemców pod względem liczebności w Polsce. Uchodźców jest jednak niewielu.
– Na przestrzeni lat ukraińskich wniosków o nadanie statusu uchodźcy było bardzo mało. Cały czas nie jest ich wiele i wahają się między 30 a 80 wniosków rocznie. Można było się spodziewać wzrostu tej liczby w okresie pomarańczowej rewolucji, ale nic takiego się nie stało – tłumaczyła Ewa Piechota.
1 maja wchodzi w życie nowa ustawa odnośnie nadawania statusu uchodźcy. Zakładane zmiany to bardziej ewolucja niż rewolucja. Przepisy mają stać się bardziej przyjazne cudzoziemcom i mniej skomplikowane.
REKLAMA
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA