Jadwiga Strokowa - społecznik, poetka, pedagog i publicystka
- W jej publicystyce przebija troska o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, uświadomienie dorosłym odpowiedzialności za to wychowanie oraz o niesienie pomocy tym, którzy znaleźli się na marginesie - mówił w Polskim Radiu 24 literaturoznawca dr Jan Antoni Musiał, który przypomniał postać Jadwigi Strokowej, znanej także pod pseudonimem Jadwigi z Łobozowa.
2021-09-04, 08:01
Posłuchaj
Jadwiga Strokowa urodziła się w roku 1854 w Tłustym koło Zaleszczyk. Była córką nauczyciela ludowego, uczestnika Wiosny Ludów na Węgrzech i powstańca styczniowego. Uczyła się w seminarium nauczycielskim we Lwowie, pracowała jako nauczycielka na przedmieściu Halickim we Lwowie i w Lanowicach koło Sambora.
Powiązany Artykuł
"W cieniu ojca, brata i męża". Postać Danuty Konwickiej
Działała na rzecz oświaty wśród kobiet wiejskich, była członkinią Towarzystwa Szkoły Ludowej i wraz z Adamem Asnykiem założyła pierwszą czytelnię towarzystwa. Udzielała się jako publicystka, współpracując m.in. ze "Szkołą", "Nową Reformą", "Kurierem Lwowskim", "Gazetą Ludową", "Katolikiem" oraz pismami dla dzieci: "Światełkiem", "Młodym Wiekiem". Była redaktorką naczelną "Polskiego Ludu" i krakowskiego czasopisma "Nauczycielka". Jednocześnie była zaangażowana w działalność w ruchu kobiecym.
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, teksty popularnonaukowe Jadwogi Strokowej ukierunkowały jej publicystkę. - Chodzi o małą monografię twórczości Adama Mickiewicza "Król pieśni" wydaną na stulecie urodzin wieszcza oraz o trzy tomy "Gawęd dziejowych". Jest w tych tekstach kilka przewodnich motywów. Troska o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, uświadomienie dorosłym odpowiedzialności za to wychowanie oraz o niesienie pomocy tym, którzy znaleźli się na marginesie. Wojna przyczyniała się do osierocenia wielu dzieci. Strokowa zajmowała się nimi na poważnie - powiedział dr Jan Antoni Musiał.
REKLAMA
Posłuchaj
Wydała też 104 tomiki poezji i prozy. Opracowała książkę "Polacy" będącą popularną wersją historii Polski od czasów najdawniejszych do współczesności. Napisała wiele krótkich opowiadań i gawęd i o treści patriotycznej i historycznej dla dzieci. Była autorką obrazków scenicznych dla teatrzyków amatorskich i szkolnych dot. historii Polski, a także broszur biograficznych o sławnych Polakach (m.in. o Naruszewiczu, Lelewelu i Mickiewiczu). Wydała też zbiór legend i baśni ludowych.
Swoje utwory wydawała na ogół własnym nakładem, a w r. 1903 założyła w tym celu "Bibliotekę Jadwigi z Łobzowa", w której (do r. 1922) opublikowano siedemdziesiąt tomików jej autorstwa w nakładzie ponad 215 tys. egzemplarzy. Chora na cukrzycę, dla podratowania zdrowia zamieszkała w r. 1914 w Rabce. Zmarła w 1916 roku.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Polki"
Prowadzący: Magdalena Merta
Gość PR24: dr Jan Antoni Musiał (literaturoznawca)
Data emisji: 4.09.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA