Zarządzanie kryzysowe: pomoc psychologiczna
Ponad 60 proc. Polaków obawia się działań Rosji. Powszechna edukacja społeczna, przygotowanie do ewentualnych wydarzeń lub reakcji jest niezbędna w przypadkach zagrożeń i konfliktów.
2014-05-14, 15:36
Posłuchaj
W Akademii Obrony Narodowej zorganizowano Konferencję Naukową „Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego”. Szczególną uwagę poświęcono aktualnemu stanowi praktyki zarządzania kryzysowego.
Misja mediów
Rola i znaczenie województw oraz jednostek samorządu terytorialnego w krajowym systemie zarządzania jest niezwykle ważna. Podobnie jest z rolą mediów, które coraz częściej wprowadzają w błąd swoich odbiorców.
- Obecnie zagrożenie ze strony Rosji jest realnym problemem. Żyjemy w napięciu i w chaosie informacji, które rzadko są spójne. Zadaniem mediów jest podawanie jasnych, konkretnych informacji bez podsycania faktów. To co słyszymy w mediach nie napawają optymizmem, dlatego obywatele żyją w strachu - powiedziała dr Elżbieta Sideris z Instytutu Ratownictwa Psychologicznego.
Interwencje kryzysowe
Istotnym elementem zadań służb w prowadzenia spójnej polityki zarządzania kryzysowego jest organizacja pomocy psychologicznej.
REKLAMA
- W 2007 roku zmieniła się ustawa o zarządzaniu kryzysowym, w której wzięty pod uwagę został element pomocy psychologicznej. W ustawie o zarządzaniu kryzysowej mówi się o pomocy psychologicznej. Dotyczy do głównie terapeutów, psychologów klinicznych do pracy z ludźmi. Pojawiło się również pojęcie interwencji kryzysowej. Taką osobą może być każdy, kto skończy odpowiedni kurs - dodała dr Elżbieta Sideris.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA