Jan Karski: Emisariusz, świadek... pragmatyk?

Prawnik, dyplomata, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jan Karski, jeden z patronów rok 2014. to niekwestionowany autorytet moralny.

2014-05-29, 15:07

Jan Karski: Emisariusz, świadek... pragmatyk?

Posłuchaj

29.05.14 Wojciech Białożyt „Polacy o powinni pamiętać o wartościach przekazywanych przez Jana Karskiego (…)”
+
Dodaj do playlisty

Jan Karski utrwalił świadectwo o polsko – żydowskim oporze i cierpieniu w czasie drugiej wojny światowej. O wielkich czynach i skromności Karskiego mowa będzie podczas dyskusji w ramach cyklu „Spory o polskie autorytety”.

Szczególne wydarzenie

Kultura Liberalna” w partnerstwie z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego zaprasza w czwartek na debatę: „Emisariusz, świadek, pragmatyk? Wszystkie twarze Jana Karskiego”. W rozmowie wezmą udział m.in. Maciej Kozłowski, prof. Szymon Rudnicki i Eugeniusz Smolar.

- To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Karskiego. Celem spotkania jest rozmowa o złożoności i wieloznaczności Jana Karskiego. Koleje jego losów były bardzo zmienne. Podobnie zmieniały się jego poglądy.  Jednym zdaniem można określić, że w trakcie spotkania przedstawimy Karskiego non fiction – podkreślił Wojciech Białożyt, dyrektor Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Wartościowe i etyczne życie

Był pierwszą osobą, która przekazała naoczne świadectwo o Holocauście. Jego czyny stawiają go w rzędzie największych bohaterów historii Polski. Losy Jana Karskiego to świadectwo, że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną.

REKLAMA

- Do 1999 roku Jan Karski był mało znany. Dopiero po opublikowaniu wywiadu w Tygodniku Powszechnym i wydaniu jego pierwszej książki  „Tajne państwo” jego zasługi zostały docenione – dodał Wojciech Białożyt.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej