Trudna praca dyplomaty

Od święta prestiż, pieniądze, wykwintne bankiety i zaszczyty. Na co dzień ciężka praca, mnóstwo wyrzeczeń, życie pod ciągłą presją.

2014-06-28, 18:51

Trudna praca dyplomaty
. Foto: flickr.com/nggalai

Posłuchaj

28.06.14 Anna Grupińska: „Żeby wejść w świat dyplomacji kandydaci muszą przejść wszystkie szczeble kariery. Wiedza, obycie i doskonałe przygotowanie to podstawa”.
+
Dodaj do playlisty

Kandydaci do pracy w dyplomacji muszą być gruntownie przygotowani. Znajomość minimum trzech języków jest podstawą. Do tego dochodzi bezustanne dokształcanie się oraz zaangażowanie, a także ogromna odpowidzialność, o których należy pamiętać.

Informacje podstawą

Jednym z zakresów pracy dyplomatów jest segment gospodarczy państwa, w imieniu którego działają. Zdobywanie kontraktów, podpisywanie ważnych umów finansowych uzależnione jest często od wiadomości, jakie uda się zdobyć dyplomatom.

– Żeby wejść na terytorium interesującego nas państwa, należy przeprowadzić bardzo dokładną analizę kraju, z którym chcemy mieć stosunki dyplomatyczne. Od takich zadań powinna być ambasada i tych informacji musi słuchać MSZ – powiedziała Anna Grupińska, polska dyplomatka, była ambasador w Kenii, Burundii, Mauritiusie, Somalii i Tanzanii.

Komunikatywność i sztuka prezentacji

Ambasador jest przedstawicielem i reprezentantem swojego kraju za granicą. To wymaga od osób kandydujących na to stanowisko odpowiednich predyspozycji, a także właściwego przygotowania. Uczestniczy on w różnych wydarzeniach, a także spotyka się z mnóstwem osób, z którymi musi poruszać rozmaite tematy.

REKLAMA

– Rauty, otwieranie, zamykanie różnych instytucji to także obowiązki dyplomaty. Ambasador powinien być człowiekiem komunikatywnym i powinien wiedzieć o czym rozmawiać z osobami, z którymi chce się spotkać. Dyplomacja to jest zawód, to jest administrowanie, ale także sztuka używania elementów, które dyplomata ma do swojej dyspozycji. Do nich można zaliczyć odpowiednie.

PR24/Damian Bielecki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej