Kompetencje miękkie ułatwiają karierę

W procesie rekrutacji coraz częściej decydującą rolę odgrywają umiejętności pracy w grupie, działania pod presją czasu i w stresie. Czy można wyćwiczyć te cenione przez pracodawców kompetencje miękkie?

2014-07-01, 14:15

Kompetencje miękkie ułatwiają karierę
. Foto: flickr/isodd

Posłuchaj

07.06.14 dr Jacek Zakrzewski: „Pracodawcy często mają nierealistyczne oczekiwania i nie chcą inwestować w młodych ludzi (...)"
+
Dodaj do playlisty

Coraz większa konkurencja na rynku pracy i zmieniające się warunki pracy wymagają od kandydatów posiadania nie tylko odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, lecz także innych umiejętności. Kompetencje miękkie pozwalają z sukcesem przejść przez proces rekrutacji, a także dają szanse na awans i rozwój kariery.

Kompetencje miękkie się wypracowuje

Zdecydowanie najlepszym źródłem kompetencji miękkich są wrodzone predyspozycje. Osoby, które nie mają takich zdolności, mogą je nabyć poprzez specjalistyczne treningi. O rozwój miękkich kompetencji warto zadbać, ponieważ pracodawcy coraz częściej zwracają na nie uwagę.

– Popyt na te kompetencje istnieje, ponieważ zmienił się świat. Coraz częściej pracuje się w interdyscyplinarnych zespołach, gdzie są specjaliści z różnych branży i trzeba się jakoś porozumiewać. Może to być również różnorodność wiekowa, kulturowa, więc pewne blokady i niezręczności mogą zakłócać pracę takiego zespołu – powiedział dr Jacek Zakrzewski, psycholog z SWPS.

Techniki rekrutacji

Osoby odpowiedzialne za rekrutacje w firmie stosują różne techniki, aby odkryć, czy dany kandydat dysponuje kompetencjami miękkimi. Jedną z metod jest assessment center, czyli spotkanie, w którym biorą udział przedstawiciele firmy i kandydaci.

REKLAMA

– Uczestnicy się poznają i biorą udział w grupowych zadaniach. W ten sposób weryfikujemy, na ile są kompetentni, możemy wyłapywać osoby z predyspozycjami przywódczymi, a także takie, które są bardziej skupione na pracy analitycznej. To narzędzie najlepiej umożliwia nam obserwowanie tych kompetencji – podkreślał Tomasz Burzyński, Starszy Specjalista ds. Projektów Rekrutacyjnych.

Niekompetentni młodzi ludzie

Brak kompetencji miękkich jest szczególnie poważnym problemem wśród młodych osób, ponieważ przyczynia się do wzrostu wskaźnika bezrobocia w tej grupie. Dlatego postawienie większego nacisku na rozwój kompetencji miękkich w programach nauczania szkół i uczelni wyższych mogłoby pomóc absolwentom w znalezieniu zatrudnienia.

– Młodzi ludzie nie mają kompetencji  potrzebnych z punktu widzenia rynku pracy, więc istnieje duże niedopasowanie popytu do podaży. Z tego również wynika duże bezrobocie wśród młodych. Pracodawcy, jeśli nie znajdą dobrej, młodej osoby, którą mogą zrekrutować, a później wyszkolić i wdrożyć do organizacji, to szukają wśród profesjonalistów, czyli grupy bardzo eksploatowanej. To jest duży problem na polskim rynku pracy – stwierdziła Paulina Zaręba z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Anna Mikołajewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej