Polska rajem dla cudzoziemców
Powody wyboru i przyjazdu do Polski mogą być bardzo różne dotyczą one między innymi konfliktów zbrojnych i prześladowań. Decyzję o opuszczeniu swojego kraju najczęściej podejmuje się ze względów na ochronę życia i bezpieczeństwo najbliższych.
2014-07-10, 16:18
Posłuchaj
W Polsce rośnie liczba obcokrajowców, którzy składają wnioski o azyl. W 2013 roku było ich 12 tysięcy, a rok wcześniej 10 tysięcy 700, a w roku 2011 6 tysięcy 900. Najwięcej bo, aż 85 proc. osób, które proszą o azyl pochodzi z Federacji Rosyjskiej.
Status uchodźcy to ochrona
W Polsce cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniami bądź niebezpieczeństwami nie może korzystać z ochrony własnego kraju.
- Cudzoziemców w Polsce możemy podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich to tacy, którzy ubiegają się o ochronę w naszym kraju. Takie osoby formalnie składają wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Inni decyzję o życiu w Polsce podejmują ze względów osobistych i zawodowych. Wiele osób przyjeżdża do nas na studia. Zdarzają się również tacy, którzy decydują się na stały pobyt, ponieważ znalazły miłość w naszym kraju – podkreśliła w PR24 Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Ziemia obiecana
Polska przez wschodnich sąsiadów jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do życia. W naszej ojczyźnie pracuje ok. 300 tysięcy Ukraińców. W pierwszej połowie tego roku w UE wrosła liczba próśb o azyl ze strony Ukraińców.
REKLAMA
- Obywatele Ukrainy są pierwszą pod względem liczebności grupą cudzoziemców w Polsce. Stanowią oni ponad 30 proc. wszystkich cudzoziemców w naszym kraju. Ważne karty pobytu czyli dokumenty potwierdzające legalny pobyt w Polsce, posiada około 37 tys. Ukraińców. Pozostałe narodowości, które licznie zamieszkują nasz kraj to Wietnamczycy, Japończycy, Białorusini i Rosjanie – dodała Ewa Piechota.
PR24/ Paulina Olak
REKLAMA