Indianie (nie)znani

2014-08-17, 14:39

Indianie (nie)znani
. Foto: flickr/Víctor Hugo García Ulloa

Rdzenna ludność Ameryki Północnej i Południowej podczas kolonialnych podbojów została zmarginalizowana przez Europejczyków. Choć wiele plemion zostało poznanych bardzo dobrze, niektóre nadal unikają kontaktów z cywilizacją.

Posłuchaj

17.08.14 Karolina Pasionek „Bieganie jest ich sposobem na życie (…)”
+
Dodaj do playlisty

Ameryka Łacińska w kontekście Indian kojarzy się z dwoma wielkimi plemionami – Aztekami i Majami. Jednak mapa tamtejszych tubylców jest znacznie bogatsza.

- Liczba grup etnicznych jest określana na podstawie języków, które są żywe. Szacuje się, że obecnie jest ponad sześćdziesiąt takich języków. Natomiast w ramach każdego języka mogą występować różne odmiany - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Pasionek, antropolog, znawca Meksyku.

Obecnie na terenie Meksyku funkcjonuje 60-70 grup etnicznych. Jednak, jak wskazywał Gość PR24, mnogość języków i ich odmian utrudnia komunikację nawet w obrębie jednej wspólnoty. W tej sytuacji pomocny okazuje się język hiszpański.

Meksykańscy górale

W górach Sierra Madre Zachodnich, żyje plemię Raramuri, czyli w tłumaczeniu na język polski - Biegacze.

- Tarahumara lub – jak sami siebie określają – Raramuri. Zamieszkują jedno z najbardziej nieprzyjaznych środowisk Meksyku. W tym regionie temperatury spadają poniżej zera - tłumaczyła Karolina Pasionek.

Raramuri to jedno z najbardziej izolowanych meksykańskich plemion. Karolina Pasionek objaśniała, dlaczego Indianie z tej grupy nazywani są „Biegaczami”.

- Bieganie jest ich sposobem na życie. Nie jest to sport, a pewnego rodzaju rytuał, w którym biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najdłuższa trasa takiego biegu może mieć nawet 200 kilometrów - podkreślał Gość PR24.

Karolina Pasionek wyjaśniała w PR24, skąd wzięła się tak wytrzymałość członków plemienia. Antropolog w rozmowie z Sylwią Mróz mówiła również o Majach i Aztekach.

PR24/MP

Polecane

Wróć do strony głównej