Czego Polacy nie wybaczą politykom?
Politykom zdarza się popełniać błędy i podejmować złe decyzje. Ich zachowania są różnie odbierane przez ogół społeczeństwa. Polacy bardzo często krytycznie oceniają rządzących i nie ufają im.
2014-08-26, 14:43
Posłuchaj
Zasady w polityce polegają przede wszystkim na dotrzymywaniu słowa i umów. Niestety bardzo często politycy mają problem ze spełnianiem swoich obietnic.
Kryteria oceny
Zdarzają się politycy, których cenimy, uważamy za wzór albo po prostu lubimy. Oceniając polityków brane są pod uwagę ich kompetencje, wytrwałość w dążeniu do celów i wierność ideom. Równie ważne są cechy charakteru.
- Politycy są osobami publicznymi dlatego ich zachowania bardzo często podlegają krytyce ze strony społeczeństwa. Dla Polaków bardzo ważne jest dotrzymywanie słowa i spełnianie obietnic wyborczych. Oceniamy ich działanie i podejmowane przez nich decyzje. Światopogląd jest dla nas równie istotny. Trzeba też pamiętać, że brakuje nam jeszcze doświadczenia politycznego do tego, by móc właściwie oceniać kompetencje i zachowania polityków – powiedział prof. Henryk Domański z IS PAN.
Cechy dobrego polityka
Silni i wyraziści przywódcy są najwyżej oceniani. Bardzo dobrze odbierani są politycy, którzy wykazują się doradczymi umiejętnościami. Z badań wynika, że 82 proc. Polaków zwraca uwagę na życie prywatne polityków. Polacy nie wybaczają politykom zdrady małżeńskiej, ani wartości.
REKLAMA
- Bardzo wysoko oceniana jest małomówność polityków. Im mniej polityk mówi i zachowuje się jak monarcha, tym wyżej jest oceniany. Bardzo duże znaczenie mają również umiejętności i kompetencje polityków. Silny i skuteczny polityk jest zawsze dobrze oceniany. Wiele zależy również od sytuacji wewnętrznej państwa. Politycy, którzy dostosowują się do ducha dziejów są najlepsi - dodał Gość PR24.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA