Ashoka zmienia świat na lepsze
Międzynarodowe Stowarzyszenie Innowatorów Społecznych wyszukuje i wspiera osoby, które dzięki swoim nowatorskim ideom rozwiązują problemy społeczne i zmieniają świat na lepsze. Ashoka działa w ponad 80 krajach na świecie i co roku wybiera 100 „Innowatorów dla dobra ogółu”.
2014-09-07, 15:39
Posłuchaj
Fundacja Ashoka poszukuje ludzi, którzy maja nowatorskie idee i są pragną je wcielić w życie. Innowatorzy Społeczni są wspierani zarówno finansowo, jak i doradczo przez fundację, aby ich praca przyniosła zamierzone efekty.
Kształtowanie rzeczywistości
Sztandarowym przykładem innowatora społecznego jest Jimmy Wales, współtwórca Wikipedii. Uważał on, że dostęp do wiedzy powinien być powszechny i darmowy. Chociaż początkowo wszyscy wątpili w powodzenie jego projektu, dziś Wikipedii korzystają ludzie na całym świece. Fundacja Ashoka wspiera idee ponad 3 tysięcy takich innowatorów.
– Istnieją umiejętności, które warto w ludziach pielęgnować, ćwiczyć, pokazywać. Chcielibyśmy, żeby te 3 tysiące osób stały się inspiracją dla tych, którzy chcą w jakiś sposób kształtować otaczającą nas rzeczywistość. To szalenie istotne w świecie, którym żyjemy – powiedziała w PR24 Agata Stafiej-Bartosik, dyrektorka Ashoki w Polsce.
Polscy Ashokowcy
Ashoka rozwija się również w Polsce. Wśród naszych innowatorów są państwo Sadowcy, mieszkający pod Poznaniem. Wymyślili oni nowatorski system pracy z ludźmi bezdomnymi, który pozwala im rozwiązać problemy osobiste i równocześnie działać dla dobra innych.
REKLAMA
– Tworzy się wspólnoty, w których te osoby bezdomne są pożyteczne, pracują, a jednocześnie podnoszą swoje kwalifikacje. Zaczynają, na przykład, budować domy dla innych. Ta metoda, którą wymyślili Sadowcy jest wdrażana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Kanadzie i Kenii. To tak uniwersalny sposób na pracę z bezdomnymi, że sprawdza się wszędzie – podkreślała Gość PR24.
AM
REKLAMA