Merz: cieszę się, że Polska prowadzi kontrole graniczne
Friedrich Merz zapewnia, że Niemcy ściśle współpracują z Polską w sprawie sytuacji na granicy. Ostrzegł przy tym przed "zorganizowaną migracją" do Niemiec przez Rosję i Białoruś. Wyraził w tym kontekście zadowolenie z faktu, że Polska prowadzi kontrole.
2025-07-18, 15:31
Kontrole na granicy z Niemcami. Merz mówi o "ścisłej współpracy"
Friedrich Merz odpowiadał w piątek na pytania dziennikarzy podczas corocznej "letniej konferencji prasowej", na której omawiane są osiągnięcia rządu federalnego i stojące przed nim wyzwania. Pytany o sytuację na granicy polsko-niemieckiej, kanclerz zapewnił o "ścisłej współpracy" między Warszawą i Berlinem. Przyznał, że "cieszy się, że Polska przeprowadza kontrole graniczne". Dodał, że "wszyscy są zgodni co do konieczności utrzymania Strefy Schengen". Zapewniał też, że podjęte przez Niemcy kontrole mają charakter tymczasowy. Ostrzegł również przed "zorganizowaną migracją" przez Rosję, Białoruś, Polskę oraz Litwę do Niemiec. Zdaniem Merza należy temu przeciwdziałać właśnie poprzez kontrole na granicach.
Od października 2023 r. Niemcy prowadzą działania na granicy z Polską, oficjalnie w celu zatrzymania nielegalnej migracji. Po polskiej stronie kontrole zostały przywrócone 7 lipca i mają obowiązywać do 5 sierpnia. Premier Donald Tusk deklarował, że takie rozwiązanie jest konieczne, by zmniejszyć niekontrolowane przepływy migrantów.
Niemieckie dane na temat migracji
Uzyskane przez PAP dane niemieckiej policji wskazują na to, że wprowadzenie w 2023 r. kontroli granicznych przez Niemcy skutkuje większą liczbą migrantów zawracanych do Polski mimo zmniejszającej się liczby odnotowywanych nielegalnych wjazdów.
Liczba osób zawróconych z Niemiec do Polski w 2023 r. wyniosła 1711. Rok później odmówiono wjazdu na terytorium RFN 9387 razy. W tym roku do maja wydarzyło się to w 2765 przypadkach.
W 2023 r. niemieckie służby udokumentowały 11 881 nielegalnych przekroczeń granicy przez osoby z historią podróży przez Białoruś. W 2024 r. takich przypadków było 4888, a licząc od początku tego roku do maja - 536.
W piątek w Alpach Bawarskich odbywa się szczyt azylowy organizowany przez ministra spraw wewnętrznych RFN Alexandra Dobrindta (CSU). Wśród sondowanych przez Niemców rozwiązań ma znaleźć się możliwość odesłania osoby poszukującej azylu do państwa, w którym taka osoba ma członków rodziny, a także podpisanie umów z krajami trzecimi - na wzór porozumienia między UE a Turcją z 2016 r. W szczycie bierze udział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
- Kolejne ataki na granicy. W ruch poszły butelki i kamienie
- Emocjonalne wystąpienie szefa MON. "Atak na żołnierza jest atakiem na Polskę"
- Kard. Ryś napisał list. Apeluje do duchownych ws. migrantów
Źródło: PAP/jp