Muzułmanie w dzisiejszej Polsce

Uregulowanie kwestii skutków prawnych małżeństw zawieranych w obrządku muzułmańskim oraz spraw majątku, który został przejęty przez państwo w czasach PRL, a także powołanie w Wojsku Polskim muzułmańskiego duszpasterstwa. Oto jedne z problemów, które zostaną poruszone na rozpoczynającym się w Białymstoku Nadzwyczajnym Kongresie Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

2014-11-30, 20:13

Muzułmanie w dzisiejszej Polsce
. Foto: flickr/riful

Posłuchaj

30.11.14 Agata Nalborczyk: „Turcy, to osoby, które w Polsce zajmują się najczęściej biznesem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Uczestnicy obrad będą dyskutować o problemach muzułmanów w Polsce, a także omawiać swoje propozycje zmian do obowiązującej od 1936 roku umowy o stosunku państwa polskiego do związku muzułmanów.

– Ustawa ma już 78 lat, więc sporo rzeczy uległo dezaktualizacji. Chociażby to, że siedzibą muftiego jest Wilno, które nie leży już w granicach naszego kraju. Warto przypomnieć, że w 1989 roku została uchwalona ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, która całkowicie zmieniła relacje państwa z religiami. Jednak w wielu punktach wyklucza się wzajemnie z ustawą z 1936 roku, która np. nakazuje dzieciom wyznania muzułmańskiego uczęszczać na lekcje religii – podkreśliła na antenie PR24 dr hab. Agata Nalborczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wspólne funkcjonowanie

Jak przyznał dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku ludność muzułmańska nie spotyka się ze zdecydowanymi przejawami niechęci ze strony Polaków. Można powiedzieć, że w pewnym sensie wrosła w polską ziemię i zasymilowała się do życia w naszej narodowej kulturze.

– Na przestrzeni wieków i ostatnich lat muszę przyznać, że poza drobnymi incydentami koegzystencja ludności polskiej i islamskiej stoi na naprawdę dobrym poziomie. Jest wiele przykładów niemalże przyjacielskich relacji, które są najlepszym przykładem na to, że muzułmanie bardzo dobrze przystosowali się dożycia w naszym kraju – powiedział Rozmówca PR24.

REKLAMA

PR24/Damian Bielecki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej