Turystyka kontra klimat. Jak podróżować odpowiedzialnie?

- Zrównoważony rozwój to jest przede wszystkim umiar i oszczędność. Może czasami warto pomyśleć o wakacjach niekoniecznie daleko od domu, znaleźć jakieś ładne, ustronne miejsce. Naprawdę nie muszą to być Hawaje albo rafa koralowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) - specjalista od wpływu działalności człowieka na środowisko.

2025-07-21, 20:30

Turystyka kontra klimat. Jak podróżować odpowiedzialnie?
Turyści nad Morskim Okiem. W zeszłym roku Tatrzański Park Narodowy, najchętniej odwiedzany park narodowy w Polsce, odwiedziło 5 milionów turystów.Foto: PAP/Grzegorz Momot

Podróżowanie daje nam radość, odpoczynek i inspirację, ale jego masowa skala coraz bardziej odbija się na środowisku. Zamiast szukać kolejnych egzotycznych rajów, może warto zadać sobie pytanie: jak podróżować z umiarem i szacunkiem dla natury? I czy wakacje bliżej domu mogą przynieść równie dużo satysfakcji?

Dla wielu z nas wakacje to synonim wolności, zmiany perspektywy i kontaktu z naturą. Jednak turystyka, zwłaszcza ta masowa, coraz częściej okazuje się obciążeniem dla środowiska. Od zanieczyszczenia powietrza i wody, przez nadmierne zużycie zasobów naturalnych, aż po degradację cennych przyrodniczo obszarów - lista skutków ubocznych rośnie z każdym sezonem.

Posłuchaj

Prof. Bogdan Chojnicki o wpływie turystyki na środowisko naturalne (Zmiana klimatu) 21:32
+
Dodaj do playlisty

Prof. Bogdan Chojnicki zwracał uwagę, że paradoksalnie to właśnie miłość do natury i potrzeba oddechu od miejskiego zgiełku napędza ruch w kierunku najpiękniejszych, ale też najbardziej wrażliwych ekologicznie miejsc. Jak zauważył, część z nas ucieka od nadmiaru bodźców, od pracy w ciągłym napięciu, od przebodźcowanego miasta. Inni - przeciwnie - szukają hałasu, tłumu, intensywności, by przeciwstawić je monotonii codziennego życia.

Równocześnie zmienia się sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Gdyby patrzeć z perspektywy czystej ekonomii, zwracał uwagę gość audycji, powinniśmy pracować niemal bez wytchnienia, a potem podróżować jak najczęściej i jak najdalej. Zasilalibyśmy PKB, generowali obroty w przemyśle turystycznym, kupowali bilety, pamiątki i leki na bezsenność. Ale tak naprawdę płacimy za ten model wysoką cenę, nie tylko środowiskową, ale też psychiczną i społeczną, zauważył ekspert.

Dlatego dziś coraz częściej mówi się o potrzebie nowego podejścia do wypoczynku. Nie chodzi o to, by przestać podróżować - ale by robić to świadomie, z troską o lokalne społeczności i przyrodę. Zamiast pięciu egzotycznych wyjazdów rocznie może wystarczy jeden - ale lepiej przemyślany.

Czytaj także:

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Patryk Michalski
Goście: prof. Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Data emisji: 21.07.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24/ka/k

Polecane

Wróć do strony głównej