Nie daj się zrobić w słupa

2015-02-09, 16:02

Nie daj się zrobić w słupa
. Foto: flickr/Paul Townsend

Oszuści nie ustają w wymyślaniu coraz bardziej wyrafinowanych sposobów wyłudzenia pieniędzy. Ofiary przestępstw często o tym, że zostały wmanewrowane w nielegalny proceder, dowiadują się po czasie. O tym, jak uniknąć takiego niebezpieczeństwa informuje kampania społeczna „Nie daj się zrobić w słupa”.

Posłuchaj

09.02.2015 Beata Łaszyn: „Grupy przestępcze są wyspecjalizowane i używają wyrafinowanych metod.”
+
Dodaj do playlisty

Sam problem nie jest nowy, wyłudzenia kredytów, zakładanie fałszywych firm, wystawianie fikcyjnych faktur były popularnym sposobem wzbogacania się przestępców. Obecnie jednak obserwuje się zwiększenie liczby oszustów działających na tym polu, a grupy przestępcze, które zajmują się podobnymi oszustwami są do tego profesjonalnie przygotowane i dobrze zorganizowane.

- Ci przestępcy są wyspecjalizowani. Używają wymyślnych metod, współpracują z nimi też osoby, których zadaniem jest zacieranie samych śladów przestępstwa. I tutaj pojawiają się właśnie tzw. „słupy”, czyli osoby, które markują nieświadomie nielegalne działania – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Beata Łaszyn, z Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów.

Traci na tym przede wszystkim Skarb Państwa – sprawni oszuści pozbawiają instytucję nawet miliardowych wpływów. – Nie wiadomo dokładnie, ile wynoszą te straty, ale w podsumowaniu 2012 roku wykryto ok. 2 tys. fikcyjnych faktur, które opiewały na ponad 33 miliardy zł – to rzuca światło na skalę problemu – stwierdziła komentatorka.

Przestępcy zdążyli wypracować sobie skuteczną metodę oszukiwania. Najczęściej ofiarami padają osoby młode i studenci. – Przychodzi do nich biznesmen, który proponuje założenie działalności gospodarczej, daje do podpisania kilka kwitów, w zamian oferują ok. 1000 zł. Często proszą też o udostępnienie danych osobowych, co jest dodatkowo opłacane – zauważyła Beata Łaszyn.

Kłopoty osoby, która zgodziła się na ten rodzaj współpracy zaczynają się w chwili, kiedy dostaje wezwanie od Urzędu Kontroli Skarbowej. Kampania społeczna „Nie daj się zrobić w słupa” jest skierowana do studentów, przedsiębiorców i bezrobotnych. W ramach akcji urzędnicy przeprowadzą szkolenia, konferencje i spotkania.

Polskie Radio 24/dm

Polecane

Wróć do strony głównej