Raport: polska szkoła nie uczy praktyki
Polskie szkolnictwo wyższe nie przygotowuje młodych ludzi do wejścia na rynek pracy – tak twierdzi raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju UE. – Polska szkoła jest wysterylizowana z praktycznej wiedzy – stwierdził w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft ze Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
2015-02-23, 14:20
Posłuchaj
Raport przygotowano w celu zbadania stanu edukacji w obliczu kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej. Badał on m.in. jak szkolnictwo wyższe przygotowuje młodych ludzi do życia oraz jakie są przyczyny rosnącego bezrobocia wśród absolwentów uczelni.
Wojciech Kreft stwierdził w Polskim Radiu 24, że polscy studenci mogą pochwalić się szeroką wiedzą teoretyczną, ale z praktyką jest już o wiele gorzej.
– Polska szkoła jest niezwykle teoretyczna. Niektórzy podnoszą, że jest to wielki pozytyw naszego szkolnictwa. Polscy studenci na zagranicznych praktykach są bardzo chwaleni za szeroką wiedzę teoretyczną, ale sami nie wiedzą, jak w praktyce wykorzystać zdobyte informacje. Jeśli młody człowiek nie umie przełożyć wiedzy na praktykę, to gorzej zapamiętuje nowe wiadomości. Dla mnie polska szkoła jest wysterylizowana z praktycznej wiedzy – wyjaśniał ekspert Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
Specjalista zwrócił uwagę, że największymi problemami polskiego szkolnictwa są brak przekazywania wiedzy odnośnie sposobów skutecznej nauki oraz ubezwłasnowolnienie uczniów.
– Szkoła nie daje możliwości kreowania własnej ścieżki edukacyjnej i nie pozwala wziąć losu we własne ręce. W szkołach w innych krajach uczeń sam buduje swój plan lekcji i poziomy nauki. Na Zachodzie wiele systemów edukacyjnych kładzie nacisk na samodzielność w procesie edukacyjnym – mówił Wojciech Kreft.
Polskie Radio 24/gm