Stalking: stare zjawisko, nowe przestępstwo
Przybywa osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie. O tym, czym jest stalking i kiedy możemy paść ofiarą stalkera mówił w Polskim Radiu 24 Adam Streszewicz (Uniwersytet SWPS).
2016-08-25, 13:54
Posłuchaj
Stalking to uporczywe nękanie swojej ofiary, która w efekcie prześladowania może odczuwać uzasadniony lęk.
– W psychologii mówimy, że stalking to zestaw zachowań, które osobno bardzo często nie stanowią przestępstwa. Są bowiem i legalne, i społecznie akceptowalne, jak na przykład wysyłanie smsów czy prezentów. Jednak wzięte razem stanowią o tym, że mamy od czynienia z niewłaściwym zachowaniem – tłumaczył Adam Streszewicz. – Jeśli ofiara stwierdzi, że jest to coś, co wzbudza u niej obawę o życie, zdrowie, zachowanie kariery zawodowej czy dobre stosunki w domu, to wtedy mówimy o stalkingu – dodał gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał Adam Streszewicz, ofiary stalkingu nadal muszą zmagać się ze stereotypami i spotykają się z niezrozumieniem.
– Ofiary stalkingu są lekceważone kiedy przychodzą zgłosić przestępstwo, ponieważ ciągle pokutują stereotypy, że prześladowca to cichy wielbiciel i że nic złego się nie stało. Na szczęście policja jest coraz bardziej świadoma tego, że stalking można ścigać – mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Jak wskazywał Adam Streszewicz, najczęściej do stalkingu dochodzi ze strony byłego partnera, współpracownika, kontrahenta czy współlokatora.
– Stalkerami są osoby, które po rozstaniu mają postawę roszczeniową, gdzie mogą uważać, że psychologiczna satysfakcja nie została spełniona – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Z Adamem Streszewiczem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
Data emisji: 25.08.2016
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA